Yılbaşından itibaren yüzde 60 değer kaybı Borusan hisse neler oluyor?

Yılbaşından itibaren itibaren birçok hisse yatırımcısını hayal kırıklığına uğrattı. Bunlardan biride Borusan hisse #BRYAT Hisse %60 değer kaybetti.

Borusan hisse neler oluyor?

Hisse fiyatı yılbaşına girmeden Aralık ayının son haftasında 677 TL ile tavan seviyesini gördü. Hisse fiyatı bu tarihten itibaren çok keskin bir şekilde düşüş trendine girdi.

 • Grafikten’de görüleceği üzere hisse tavan fiyat öncesinde bir ay gibi kısa bir sürede oldukça hızlı bir artış trendi ile 285 TL seviyelerinden 677 TL seviyelerine yükseldi. Bu süreçte yatırımcısının yüzüne güldüren hisse 25 Aralık tarihinden itibaren tavandan hareketler öncelikle 400TL seviyelerine sonrasında ise kademeli şekilde tekrar ilk seviyeleri olan 285 TL seviyelerine gerileme yaşadı.
 • Bu noktada tavan seviyesinden hisseye giren yatırımcılar sonrasında çok büyük bir kayıp yaşayarak yatırımlarının eridiğine şahitlik etti. Hisse kademeli bir şekilde sağladığı tüm kazancı altı ay gibi bir sürede geri vermiş oldu.

Bu 6 aylık süreçte şirket biri yıllık biri çeyreklik olmak üzere iki bilanço açıkladı

2020’nin yıllık bilançosuna göre

 • 2020’nin son çeyreğinde şirket finansallarına göre satışlar bir önceki çeyreğe göre azalma gösterdi
 • Brüt kar ise benzer şekilde azalarak 34.5 milyon seviyesine geriledi.
 • FAVÖK de benzer şekilde azalarak 15 milyon seviyesine geriledi.
 • Esas faaliyet alanlarındaki olumsuz bu tabloya karşın şirket net karını 2,5 kat artırarak 152 milyon seviyesine yükselterek 2020’yi kapattı

2021’in ilk çeyrek bilançosuna göre ise

 • 2021’in ilk çeyrek finansallarına göre şirket satışlarını 3 kat artırarak 36 milyona yükseltti
 • Brüt kardaki artış oranı da benzer şekilde %300’ü buldu
 • FAVÖK ise daha fazla artarak 8 kat artışla 32 milyon seviyesine yükseldi
 • Net karlılıktaki artış ise 2020 son çeyreğine paralel şekilde 2,5 kat artarak 50 milyon seviyesine yükseldi.

Şirket 2021’de temettü ödemesi gerçekleştrdi.

Yönetim kurulu tarafından alınan karar sonrasında şirket tarafından yapılan bildirimde hisse başına 2.40 TL temettü ödemesi yapıldı.

31 Mayıs tarihinde yapılan temettü ödemesiyle ilgili şirket tarafından yapılan açıklamanın devamında aşağıdaki bilgilere yer verildi.

01 Temmuzdan itibaren BİST 100 endeksine Borusan Yatırım eklendi.

Borusan Yatırım Hakkında

BORUSAN YATIRIM VE PAZARLAMA ANONİM ŞİRKETİ, Türkiye merkezli bir yatırım şirketidir. Çelik, distribütörlük, otomotiv, lojistik ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren Borusan Grup Şirketlerine yatırım yapmakta ve finans, organizasyon ve yönetim hizmetleri vermektedir. Grubun Borusan Mannesmann Boru Yatırım Holding ve Borçelik Çelik’ten oluşan çelik bölümüne; Borusan Otomotiv, Borusan Manheim ve Borusan Makina ve Güç Sistemlerini içeren distribütörlük grubuna; Borusan Lojistik Dağıtım Depolama Taşımacılık’tan oluşan lojistik bölümüne; Borusan EnBW Enerji’yi içeren enerji bölümüne katılmaktadır. Şirketin ayrıca içten yanmalı motorlar için valf ve valf aksesuarları imalatçısı olan Supsan Motor Supapları; Borusan Elektronik Motorlu Araçlar Açık Arttırma ve Borusan Teknolojik Yatırımlar Holding AŞ şirketlerinde de yatırımları vardır.

Hisse hareketlerine karşı yatırımcıların dikkat etmesi gereken hususlar

 • Hisse senedi yatırımcıları son dönemde borsada birçok hisse senedinde oldukça fazla mağduriyet yaşadı. Bunların minimuma indirilmesi ise oldukça kolay. Bunlardan ilki yatırım yapılacak hisse senedinin temel ve teknik analizinin doğru yapılması. Ani yükselişler sonucu yüksek kar beklentisi ile yapılan yatırımlar bir süre sonra olumsuz geri dönüşler alabilmekte. Bunu önüne geçmek için ise yatırım yapılacak hissenin finansalları sektörü ve bilançoları ile piyasanın genel seyri hakkında temel bilgilere sahip olunması önem arz etmekte.
 • Diğer önemli husus ise yüksek kar beklentisiyle yatırımların tek bir alanda toplanmaması. Portföy çeşitlendirmesinin yapılması.
 • Yüksek kar getiri beklentisi ile tavan seviyesine yaklaşmış hisselere girilmesi ise mağduriyet yaratan bir diğer husus olarak dikkat çekmekte.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster