1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Yatırımcısına %146 kâr elde ettiren hisseye şok karar!

Yatırımcısına %146 kâr elde ettiren hisseye şok karar!

Daha önce YİP te işlem gören bu hisse bir üst pazar olan Alt Pazara geçiş yapmıştı bu değişiklikten sonra yükselen hisse yatırımcısına %146 getiri elde ettirmişti. Bu ani yükselişten sonra Borsa İstanbul tedbiri gecikmedi. Yatırımcısına %146 kâr elde ettiren hisseye şok karar! Tüm detaylar haberimizde…

Yatırımcısına %146 kâr elde ettiren hisseye şok karar!

Ufuk Yatirim Yonetim Ve Gayrimenkul AS (UFUK)

Alt Pazarda işlem görmeye başlayan Ufuk yatırım bu değişiklikten sonra yatırımcının yüzünü güldürdü, ancak bu değişiklikten sonra hisse fiyatının ani yükselişinden dolayı Borsa İstanbul’dan tedbir gecikmedi. Daha öncede açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri bulunun hisseye şimdi de tek fiyat tedbiri getirildi. Pazar değişiklik kararının onaylanması sonrası hissedeki hareket başladı 17.5 TL’den harekete başlayan hisse 50 TL’ye kadar yükselme başarısı gösterdi. O günden beri UFUK yatırımcısına yaklaşık %155 getiri elde ettirdi. Hisse daha önce Yakın İzleme Pazarında işlem görüyordu.

Tedbir Detayları;

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında UFUK.E payları 10/05/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 09/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri) tek fiyat işlem yöntemi tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

VTBS Nedir?

Vtbs‘nin Açılımı Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi dir. Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Borsada bir hissenin fiyatı kısa bir zaman diliminde aşırı değişiklik gösterdiğinde devreye giren koruma sistemidir.

Açığa satış işlemi, finansal tanımı ile Borsa İstanbul Pay Piyasasında yatırımcının sahip olmadığı sermaye piyasası enstrümanlarını ödünç olarak sonradan yerine koymak koşulu ile satmasını sağlayan emir türünü ifade eder.

Açığa satış işlemini diğer emirlerden ayıran özellik emrin baştan verilirken açığa satış emri olarak verilmesidir. Bu arada satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış sayılır.

Açığa satış işleminde yatırımcı; sahip olmadığı sermaye piyasası aracını ödünç olarak daha yüksek fiyattan satıp daha düşük fiyattan yerine koyma amacı ile işlem yapar. Fiyat beklenen yönde gelişirse aradaki fark kadar kar elde edilir. Fakat fiyat düşüş yönünde değil de yükseliş yönünde hareket etmişse bu sefer yükseliş yönünde oluşan fark kadar pozisyon zarar yazar.

Alt Pazar nedir?

Alt Pazar, Borsaya ilk kotasyonda halka arz edilen kısmının piyasa değeri 75 milyon TL – 40 milyon TL arasında olan payların işlem göreceği Pazardır. Kotasyon Yönergesine göre Yıldız Pazar, Ana Pazar ve Alt Pazar‘dan çıkarılma sonucunu doğuracak gelişmelerin oluştuğu ortaklıkların paylarının işlem gördüğü Pazardır

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap