Yatırımcıların dikkatine bu şirket bugün talep topluyor

Türkiye’de en çok ihracat yapan ilk 1.000 firma arasında yer alan, temizlik kağıtları sektörünün önde gelen şirketi Europap Tezol Kağıt halka arzında talep toplama 8-9-10 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.

Europap Tezol kağıt talep toplama açıklamasına göre, pay başına 13,87 TL fiyatla talep toplanacak olan Europap Tezol Kağıt’ın arzında, ek satış hakkının tamamının kullanılması halinde halka açıklık oranı yüzde 24, halka arz büyüklüğü ise 333 milyon TL olacak.

Deniz Yatırım liderliğinde halka açılacak Europap Tezol’da hem düşük tutarlı hem de yüksek tutarlı başvuruda bulunan yatırımcıları gözetecek şekilde bir dağıtım sistemi uygulanacak. Bu sayede tüm birikim gruplarından yatırımcıların ilgisini çekecek işlemde, halka arzın yüzde 60’ı bireysel yatırımcılara, yüzde 30’u yüksek başvurulu bireysel yatırımcılara, yüzde 10’u ise yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsis edildi.

Yatırımcılar, bireysel yatırımcı grubuna 1.000 adet ve altında, yüksek başvurulu yatırımcı grubuna ise 1.001 adet ve üzerinde başvuru yaparak dahil olabilecek. Bireysel yatırımcı ve yüksek başvurulu bireysel yatırımcı grupları kendi içlerinde oransal dağıtıma tabi olacaklar.

 Her yatırımcının sadece en yüksek talebi dikkate alınacak

Açıklamaya göre, Europap Tezol halka arzında, tüm yatırımcı gruplarını kapsayacak şekilde mükerrerlik kontrolü yapıldıktan sonra yatırımcıların sadece en yüksek talebi dikkate alınacak. Dolayısıyla yatırımcıların 33 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum üyelerinden sadece bir kez başvuru yapması kritik önem arz ediyor.

Aynı veya farklı kurumlardan birden fazla başvuru yapılması durumunda dağıtıma sadece en yüksek başvuru dahil edilecek ve yatırımcının diğer talepleri iptal olacak.

– Hedef: Yatırımcıya düzenli temettü

Europap Tezol Kağıt, temettü politikası uyarınca her yıl dağıtılabilir karının asgari yüzde 30’unu nakit olmak üzere toplam yüzde 70’ini yatırımcılarla paylaşmayı öngörüyor. Bu itibarla elde ettiği karı yatırımcılarıyla paylaşmayı planlayan şirket, Borsa İstanbul’un önemli temettü oyuncularından biri olmayı hedefliyor.

Payların Borsa İstanbul’da işlem görmesiyle birlikte halka arz büyüklüğünün yüzde 40’ına karşılık gelen fon ile “Günlük Alım Emri” uygulaması gerçekleştirilecek. Buna göre 10 işlem günü süreyle, Deniz Yatırım aracılığı ile gerçekleştirilecek Günlük Alım Emri uygulaması kapsamında ek satışın tamamının gerçekleştirilmesi durumunda toplam 133 milyon TL kaynak kullanımda olacak.

2021 ilk yarısı itibarıyla 12 aylık; 682 milyon TL ciro, 159 milyon TL FAVÖK ve 150 milyon TL net kar elde eden Europap Tezol Kağıt, aynı dönemde sırasıyla yüzde 23 ve yüzde 22 seviyesinde FAVÖK ve net kar marjına sahip. Net finansal borcu bulunmayan Europap Tezol Kağıt, üretimin yaklaşık yarısını 30’dan fazla ülkeye ihraç ederek önemli miktarda döviz girdisi sağlıyor.

Europap Tezol Kağıt hakkında;

Europap Tezol Kağıt, markaları ve özel markalı ürünler için üretim yapmak amacıyla 2001 yılında İzmir Bayraklı’da kurulan konverting tesisi ile faaliyete geçmiştir. Buradaki faaliyeti dışarıdan temin edilen jumbo bobinler halindeki yarı mamul temizlik kağıtlarından özelliklerine göre peçete, tuvalet kağıdı ve mutfak havlusu üretimi şeklindeydi.

Şirket üretim ve satışlarında çok hızlı bir gelişme göstermiş ve yatırıma yönelmiştir. 2004 yılı sonunda İzmir Torbalı’da yarı ürün ve konverting’i de kapsayan entegre tesisini devreye almıştır. Bu tesiste kendi ihtiyacı olan yarı ürünleri üretme olanağı kazanırken ürün çeşitliliğini de artırabilmiş, Ev Dışı Tüketim Pazarına da ürün üretebilir hale gelmiştir.

Kendi ihtiyacından fazla olan yarı ürünleri ise ihracat ya da üçüncü taraflara satabilir hale gelmiştir.Europap Tezol takip eden yıllarda da büyümesini sürdürmüş, 2008 yılında İzmir Torbalı’daki fabrikasının kapasitesini iki katına çıkardıktan sonra 2016 yılında da Mersin-Tarsus OSB’de devreye giren yeni bir fabrika yatırımı ile kapasitesini %50 daha arttırmıştır.

Halka arz olacak paylar ne kadar?

Tamamı ortak satışı olan 20 milyon TL nominaldeğerli payları halka arz edilecek. Fazla talep gelmesi halinde 4 milyon TL nominal değerli payların ek satışı gerçekleşecek.

Satışa çıkan paylar ve sahipleri;

Şükrü Erhan TEZOL’a ait 7.704.000 TL, Mehmet Ersin TEZOL’a ait 7.702.000 TL, Mine Makbule KUŞÇU’ya ait 1.666.000 TL, Müge KUŞÇU’ya ait 1.666.000 TL, Emine Nesrin TEZOL’a ait 1.096.000 TL, Ayşe Selda TEZOL’a ait 83.000 TL, Ömer Şükrü TEZOL’a ait 83.000 TL olmak üzere toplam 20 milyon TL.

Borsa’da hangi pazarda işlem görecek?

Payların Borsa Birincil Piyasada satılıp halka arz sonrası Yıldız Pazar‘da işlem görmesi bekleniyor.

Halka arz yöntemi

Europap Tezol Kağıt, Borsa Birincil Piyasada satılacak iken dağıtım yöntemi ise Eşit Dağıtım olacak. Payların %60’ı 1000 lota kadar talep yapacak olanlara, %30’u 1001 üstü talep yapacak olanlara, %10’u kurumsala

Şirket taahhütleri

Europap Tezol Kağıt, Günlük alım emri taahhüdü var.

Halka arz tarihi ve fiyatı belli mi?

Borsa Birincil Piyasada satış yoluyla talep toplayacak olan Europap Tezol Kağıt’ın halka arz fiyatı 13,87 TL oldu.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/borsmetrecomtr

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster