1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Yapı Kredi, 810 milyon doların ardından, 90 milyon dolar daha

Yapı Kredi, 810 milyon doların ardından, 90 milyon dolar daha

Yapı Kredi, geçen ay aldığı 810 milyon dolarlık sürdürülebilir sendikasyon kredisinin ardından, 90 milyon dolarlık yeni bir kaynak daha sağladı

Yapı Kredi, Asya Altyapı ve Yatırım Bankası ve Dünya Bankası ile yeni kredi anlaşması imzaladı

Asya Altyapı ve Yatırım Bankası’ndan 2 yıl vadeli 30 milyon dolarlık ve Dünya Bankası’ndan 5 yıl vadeli 60 milyon dolarlık kredi anlaşmaları imzaladı.

Söz konusu kaynağın KOBİ ve ticari müşteriler için kullanılacağı duyuruldu.

Yapı Kredi, Mayıs ayında, 810 milyon dolar tutarında, sürdürülebilir sendikasyon kredisi sağlamıştı.

19 ülkeden 37 bankanın katılımı ile 810 milyon dolar sendikasyon kredisi sağladı.

Mayıs ayında bankadan yapılan açıklamaya göre, Yapı Kredi’nin sürdürülebilirlik kriterlerine bağlı olma özelliği taşıyan 810 milyon dolarlık sendikasyon kredisi, dış ticaretin finansmanı için kullanılmak üzere alındı.

810 milyon dolarlık bu işleminde, 2021 yılında gerçekleştirilen sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredilerinde yer alan “ESG risk yönetimi notu ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik temini” kriterlerine ek olarak Bankanın kapsam 1 ve 2 sera gazı salımlarının azaltılmasına yönelik performans kriterini de ekledi.

Yapı Kredi, 810 milyon doların ardından, 90 milyon dolar daha 1

“Tüm paydaşlarımıza değer yaratmayı hedefliyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Erün, ekonomik, çevresel ve toplumsal sürdürülebilirliğin sağlanması konusunda önemli bir sorumluluk aldıklarını belirtti.

Erün şunları açıklamıştı;

“19 ülkeden 37 bankanın katılımıyla sağlanan bu sendikasyon kredisi, uluslararası alanda ülkemiz ekonomisi ve Yapı Kredi’ye duyulan güvenin ötesinde, sürdürülebilirlik konusunda üstlendiğimiz sorumluluğa olan inancın da bir göstergesi. Yapı Kredi olarak faaliyetlerimizin uzun vadeli etkilerine odaklanarak tüm paydaşlarımıza değer yaratmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilirlik kapsamında kurumsal politika ve stratejimizi geliştirirken ekonomik, sosyal, çevresel ve yönetişim faktörlerinin hepsini bütüncül bir şekilde ele alıyoruz. Bununla birlikte yeşil tahviller, sürdürülebilirlik bağlantılı krediler, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği kredileri gibi pek çok ürün ve hizmetimizle sürdürülebilir kalkınma sorunlarına finansal çözümler sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde de ulusal ve uluslararası sürdürülebilirlik girişimlerine verdiğimiz taahhütleri yerine getirmek için oluşturduğumuz yol haritasının rehberliğinde, sürdürülebilir ürün portföyümüzü genişletmeye, yeşil endüstrileri güçlendirmeye, çevresel ve sosyal etkilerimizi yönetmeye devam edeceğiz.’’

Bankanın 349,5 milyon dolar ve 431,5 milyon avro olmak üzere iki ayrı döviz cinsinden sağladığı kredinin vadesi 367 gün, maliyeti ise sırasıyla SOFR artı yüzde 2,75 ve Euribor artı yüzde 2,10 oldu.

Sendikasyon kredisinin ortak koordinatörlüğünü Bank of America, Abu Dhabi Commercial Bank, Emirates NBD ve The Commercial Bank of Qatar, sürdürülebilirlik koordinatörlüğünü Bank of America, MUFG ve Standard Chartered, aracılığını ise Mizuho Bank üstlendi.(dünya)

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
yapı kredi yapı kredi yapı kredi

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap