1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Uluslararası Piyasalar Sabah Bülteni

Uluslararası Piyasalar Sabah Bülteni

ABD piyasalarının yaklaşık %1 satıcılı açılışının ardından faizin %3 seviyesinin hemen üzerinden geri gelmesi, piyasalara yeniden alım gelmesini sağladı. Bu da hala piyasadaki en etkin sürücü kuvvetin faiz olduğunu gösteriyor. Diğer taraftan bu haftaki AMB toplantısından bir faiz kararı beklenmiyor. Dolayısıyla Lagarde’ın 50bps konusunu öne çıkartmaması halinde küresel faizlerde bir miktar geri çekilme görülebilir.Uluslararası Piyasalar Sabah Bülteni

Uluslararası Piyasalar Sabah Bülteni

Geçen haftadan bu yana hisse piyasasında beklediğimiz yükseliş yukarıda bahsedildiği üzere olayların akış takvimine de uygun gözüküyor. Dahası, hem tetikleyici hem de ivmelendirici olarak takip ettiğimizi aşağıdaki grafiğe göre S&P 500 endeksinde yükselişin devam etme olasılığı son derece yüksek görünüyor. Bu grafiği şöyle okumak lazım: üst yarıda S&P 500 spot endeksin VIX endeksine rasyosu ve bu rasyonun 20 günlük basit hareketli ortalaması görülüyor. Rasyonun hareketli ortalamanın altına inmesi endekste satış beklentisini, üstüne atması ise alım beklentisini tetikler. Görüleceği üzere son kesişmede rasyo hareketli ortalamanın üzerine atarak endeksin yükselişi ve VIX’in zayıflamasını öne çıkarmış. Ayrıca mavi hareketli ortalama hala pozitif bir eğimle yükselişte. Bu oluşum endeksin için olumlu görüşümüzün tetiklenmesine neden olmuştu. Bir ivmelendirici olarak gördüğümüz spot S&P 500 endeksinin USDJPY paritesine oranı ise benzer mantıkla 20 günlük hareketli ortalamasının üzerine atmış durumda ve hareketin devamını destekliyor, ancak yeniden hareketli ortalamaya geri çekilmiş olması çok umut verici değil. Diğer yandan son zamanlarda USDJPY ikilisinin endeksle olan uyumunun azaldığını ve daha çok faizlerle uyumlu çalıştığını, bu nedenle alt grafikteki ilişkinin şimdilik sadece göz ucuyla takip edilmesi gerektiğini hatırlamış olalım.

Dünkü kapanış itibarıyla SPX endeksinde sektörel performansa baktığımızda bir kez daha enerji hisselerinin açık ara önde kapattıkları görülüyor. Son dönemde petrol piyasasının temel dinamikleri ve haber akışı nedeniyle yukarı yönlü olması, hisse senedi piyasasının da alıcılı olduğu günlerde petrol hisselerinin endekslerde liderlik eden sektör olmasına neden oluyor. Ancak aşağıdaki görselden de anlaşılacağı üzere petrol hisseleri 2022’nin başından beri son 2 senedir yatırımcıları çeken yüksek temettü verimi temasından uzaklaşmış görünüyor. Mavi çizgi enerji sektörünün 12 aylık temettü verimini gösteriyor ve sene başından bu yana %4’ün altına inmiş durumda. Hala diğer sektörler arasında en yüksek temettü getirisine sahip ancak fiyatların biraz daha yükselmesi halinde bu durum değişecektir ve piyasa artık petrol hisselerini pahalı görmeye başlayacaktır. Diğer yandan zaruri tüketim, sosyal hizmet ve alt yapı, gayri menkul hisseleri klasik olarak yüksek temettü geliri ürettikleri için zor zamanların hisseleri olarak ilgi çekmeye devam ediyor.

ABD piyasalarının yanında bu sabah Çin’den teknoloji hisselerinden oyun endüstrisini ilgilendirecek önemli bir haber geldi. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz sene çocuk gelişimi ve ahlaki değerlere uygun içerik üretmedikleri için Çin hükümeti oyun içeriklerine sınırlamalar getirmişti ve bir süredir bu konuda yeni içeriklerin üretilmesine de izin vermiyordu. Ancak habere göre 60 yeni içerik için izin çıktı. Doğa olarak Tencent, NetEase gibi bilinen şirketlerin Asya’daki hisselerinde sıçramalar oldu. Aynı durum bugün ABD seansında ADR’larda da kendisini gösterecektir.

Çekince: Bu raporda yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum, istatistiki şekil ve bilgiler hazırlandığı tarih itibari ile mevcut piyasa koşulları ve güvenirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir ve İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte olup alım satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, yorum ve bilgilerin kullanılmasından doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile bağlı kuruluşları, çalışanları, yöneticileri ve ortakları sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı Takip İçin üye olmayı unutmayın 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap