Üç şirketten yüklü pay geri alım haberi geldi !

Pay geri alım haberine göre borsada işlem gören üç şirket tarafından fiyat istikrarı için yüklü pay alımı yapıldığı duyuruldu. Pay alım yapılan şirketler hangileri?

Pay geri alım detaylarına göre ilk şirket Kervan Gıda oldu.

  • Kervan Gıda 2 Temmuz 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım programına istinaden 12 Temmuz 2021 tarihinde yapılan alımlar şu şekilde gerçekleşti.
  • Bugün toplamda 17.500 TL nominal tutarlı pay geri alındı. Ortalama fiyatın 16,14 olarak gerçekleştiği alımda toplamda yaklaşık 300.000 TL tutarında hisse geri alımı yapıldı.
  • Hisse geri alım programı dahilinde bugüne kadar 5 günde toplamda yaklaşık 200.000 TL nominal tutarlı payın geri alındığı Kervan Gıda borsanın %1,5 değer kaybetmesine karşın pozitif ayrışarak %4,5 prim yaptı.

Hisse Geri alım işlemi yapan ikinci hisse Arçelik oldu.

  • Arçelik tarafından bugün yapılan pay geri alım miktarı 750.000 TL nominal tutarlı pay oldu. Toplam değeri 24.750.000TL oldu.
  • Bugüne kadar toplam geri alınan pay miktarı ise bugünkü ile birlikte toplamda 850.000TL nominal tutarlı pay oldu.
  • Arçelik hissesi borsadaki kayba paralel şekilde hareket ederek %1,22 değer kaybetti ve 32,54 seviyesine geriledi.

Pay geri alım uygulayan son şirket ise Ulusoy Un oldu.

  • Ulusoy Un da daha önce açıklanan pay geri alım planı doğrultusunda yaklaşık 240.000TL nominal tutarlı pay geri alındı
  • 30.06.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 12.07.2021 tarihinde 4.73-4.88 fiyatları arasında toplam 239.838 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.
  • Toplamda alınan payların tutarı ise toplamda 1.000.000TL nominal tutara yaklaştı.
  • Pay geri alım işlemleri sonrası Ulusoy Unda kayıp devam etti ve günü %1,45 kayıpla 4.77 seviyesinden kapattı

ŞİRKETLERİ HİSSE ALIMINA YÖNLENDİREN NE?

Fiyat memnuniyetsizliği

Uzmanlara göre pek çok farklı sebep var. Ancak Bunların başında da şirketlerin hisse fiyatlarından memnun olmaması geliyor. Fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığına karar veren yönetim kurulları hisseleri geri alarak fiyatların istenilen seviyeye yaklaşmasını sağlamak isteyebilir.

Global Menkul değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, “Şirketler kendi hisse değerlerinin çok düşük olduğu durumlarda hisse alım programı açıklarlar” diyor.

Oynaklık önlemi

Ayrıca oynaklık dönemlerinde de hisse geri alımı bir önlem olarak kullanılabiliyor. Geri alımlar, fiyatlardaki dalgalanmaları azaltma yönünde imkan sağlayabiliyor.

“Hisselerde özellikle sert düşüşler ve aşağı yönlü volatilite görülmesi durumunda da şirketler geri alıma gidebiliyor”

Prestij

Uskuay da büyük şirketlerin alımlarının ise daha çok prestij amaçlı olduğunu belirtti ve “Asıl amaç hissenin ucuz kaldığı ve yerli/yabancı yatırımcıya hissenin arkasında durduğu güvenini oluşturmaktır” dedi.

Analist, “Şirketin hissesini kredi teminatı olarak vermesi durumunda şirketin piyasa değerinin düşmesi, şirketin ek teminat bulmasına da yol açabilir yada kredi erişimini ve maliyetini olumsuz yönde etkileyebilecektir” dedi.

PEKİ HİSSELER NASIL ETKİLENİYOR?

Akalın’a göre her durumda beklenti olumlu etki görülmesi.

Akalın, “Geri alımdan önce hissede sert düşüş olması durumunda yönetimin hisselerini alma karar kararı ‘Ben şirketin operasyonlarını biliyorum, güveniyorum’ mesajı vereceğinden yatırımcıya da güven veriyor. Alıcı olarak girmesi de talebin artmasıyla ayrıca fiyatları yukarı çekiyor” dedi.

Amacın hissenin daha fazla düşmesini engellemek olması durumunda hisse alımlarının fiyatları stabilize etmek amacıyla gerçekleştirildiğine dikkat çeken analist, “Burada belli bir fiyat aralığında gelen satışlar karşılanır ve fiyata etkisi olmaz” dedi.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Etiketler:
0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster