1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Üç farklı hisse üç farklı oranda temettü!! Milyonluk kâr dağıtımı!!

Üç farklı hisse üç farklı oranda temettü!! Milyonluk kâr dağıtımı!!

Borsa İstanbul’da işlem gören üç hisse temettü dağıtacak. Temettü dağıtacak hisseler sırası ile SANKO-ISMEN-INDES Borsa da bilançoların gelmesi ile birlikte temettü oranları belli oldu. Bu üç hisse temettü dağıtacak. Temettü dağıtım oranı ne kadar? Temettü verimi ne kadar? Tüm detayları ile üç hissede temettü…

Üç hissede temettü

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, kar payı dağıtımı yapılmadan en az 2 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, kar payı verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt kar payı miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen kar payı ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli kar payı yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen kar payı dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

Sanko Pazarlama İthalat İhracat Anonim Şirketi

Sektör:  Toptan Ticaret

Faaliyet Alanı:  Hertürlü zirai,sinai ve ticari,ham,yarimamul mal ve malzemelerin ihracatini,ithalatini,pazarlamasini,üretimini bizzat yapmak

Pazar:  Ana Pazar

Dahil Endeksler:  XUTUM, XUHIZ, XTCRT, XTUMY, XSBUR, XTMTU, XBANA, XKTUM

Kayıtlı Sermaye:  

Ödenmiş Sermaye:  105.000.000

Halka Arz Tarihi:  28.09.2000

Halka Açıklık Oranı (%):  9

Temettü verimi: 7,25%

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Sektör:  Aracı Kurumlar

Faaliyet Alanı:  Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak sermaye piyasası faaliyetlerinde bulunmak.

Pazar:  Yıldız Pazar

Dahil Endeksler:  XU100, XUTUM, XUMAL, XYUZO, XTMTU, XTM25, X100S, XYLDZ, XAKUR, X100C

Kayıtlı Sermaye:  750.000.000

Ödenmiş Sermaye:  355.000.000

Halka Arz Tarihi:  10.05.2007

Halka Açıklık Oranı (%):  28

Temettü verimi: 5,12%

Şirket Adı:  İndeks Bilgisayar Sistemleri Mühendislik Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Sektör:  Bilişim ve Yazılım

Faaliyet Alanı:  Mükellef kurumun faaliyet alanı özetle , her türlü bilgisayar alim sistemi, teknik ve yazılım desteği ve satışını bilgisayar malzemesi alim ve saatimi bilgisayar aksesuar sarf malzemeleri ve aksamları her türlü bilgisayarlı telekomünikasyon sistemlerinin ve bu sistemlerde kullanılan alet ve aksamlarının alımı satımı ithali ihracı ve pazarlamasını yapmaktır.

Pazar:  Yıldız Pazar

Dahil Endeksler:  XU100, XUTUM, XUTEK, XBLSM, XYUZO, XSIST, XTMTU, XTM25, X100S, XYLDZ, XTKJS, X100C

Kayıtlı Sermaye:  300.000.000

Ödenmiş Sermaye:  224.000.000

Halka Arz Tarihi:  17.06.2004

Halka Açıklık Oranı (%):  61

Temettü verimi: 5,37%

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı Takip İçin üye olmayı unutmayın =>(Cafer Sadık BORAN)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap