1. Ana Sayfa
  2. Genel

Twitter space odaları yeni manipülatif yerleri mi?


Borsada bazı hisseler için Telegram odalarının yanı sıra bazı borsa hisselerinin manipülatif hesaplarca Twitter Space Odaları(sesli grup toplantısı) odalarında hareketler yapıldığı söylentileri gelmeye devam ediyor. İşte detaylar…

Twitter space odaları yeni manipülatif yerleri mi?

SPK tarafından bir çok kez Telegram gruplarına manipülatif hareketlerden dolayı cezalar yağmıştı. Yaşanan bu cezalar sonra yatırımcıyı düşünmeyen bu kişiler yeni mecralara doğru yelken açtığı gözlemleniyor. Bunlardan en fazla kullanılan Twitter Space odaları olduğu düşünülüyor. SPK’nın hisse pazarlayanlara karşı hassas olmasının özellikle yatırımcıları manipülatif hareketlere karşı koruyucu tedbirlerin alınmasının önümüzdeki süreçte faydalı olacağı değerlendirilebilir. Özellikle Telegram kanalları aracılığı ile yapılan manipülasyonlara karşı ceza uygulayan SPK bu konuda da tedbir alması piyasanın sağlıklı işlemesi açsından önem arz etmektedir.

Twitter space odaları yeni manipülatif yerleri mi? 1

Peki nedir Space Odası?

Twitter, Spaces özelliğini Türkçe dilinde ‘Sohbet Odaları’ ismiyle karşımıza çıkardı. Ancak çalışma mantığı bakımından hiçbir şey değişmedi. Android veya iOS telefonunuzda Twitter mobil uygulamasını açıp sağ alt köşedeki ‘Tweet Ekle’ düğmesine basılı tutun. Ardından gelen seçenekler arasındaki mor renkli simgeye tıklayın. İlk kez kullanıyorsanız Twitter size bir bilgilendirme yapar.

Twitter space odaları yeni manipülatif yerleri mi? 2

Space Odası nasıl kurulur?

Sohbet Odaları oluşturduğunuz zaman varsayılan olarak herkese açık geliyor. Fakat engellediğiniz hesaplar katılamıyorlar. Bununla birlikte Twitter’da oturum açmayan yani odanızı anonim olarak görüntüleyen kişiler konuşmanızı dinleyebiliyorlar. Dilerseniz 10 kişiye kadar konuşmacı ekleyebilirsiniz.

Twitter Spaces ile sohbet odası oluşturduğunuz zaman hesabınız yönetici pozisyonuna geçiyor. Katılımcılar arasından istediğiniz kişiye konuşma izni verebileceğiniz gibi susturmanız da mümkün. Ayrıca dilediğiniz hesapları sesli odadan tek tuşla kaldırabiliyorsunuz. Twitter tüm yetkiyi sizin elinize veriyor.

Sohbet Odası oluşturduktan sonra kendinize ‘Yardımcı’ da ekleyebilirsiniz. Yardımcılar odada konuşmacı belirleme vb. kontrolleri yönetme yetkisine sahipler. Ek olarak odaya tepki verebilir; ses dönüştürücü işlevini kullanarak sesinizin dinleyicilere farklı efektlerle aktarılmasını sağlayabilirsiniz. İstediğiniz zaman sol alt köşedeki “Mik. kapalı” butonuna basarak mikrofonu açıp kapatabilirsiniz.

Twitter space odaları yeni manipülatif yerleri mi? 3

Twitter yayın yapanlara düzenli para ödeyecek

Twitter geçtiğimiz günlerde Twitter Spaces Spark Program ismini verdiği bir destek fonu duyurdu. Spaces platformu üzerinden düzenli yayın yapanlara aylık olarak ödeme yapacağını belirtti. Programa katılmak için istenen şartları ise şöyle sıraladı:

  • 18 yaş üzeri olmak
  • 5.000 ‘aktif takipçiye’ sahip olmak
  • ABD’de ikamet ediyor olmak
  • Haftada en az iki Spaces yayını yapıyor olmak

Programa uygun görülenler 2.500 dolarlık desteğe ek olarak her ay 500 dolar Twitter’da reklam kredisi alacak. Bu fon henüz Türkiye’de aktif değil. Ancak ilerleyen dönemlerde ABD dışına çıkmasıyla beraber ülkemize de sıçrayabilir.

Twitter space odaları yeni manipülatif yerleri mi? Twitter space odaları yeni manipülatif yerleri mi? Twitter space odaları yeni manipülatif yerleri mi?

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap