1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Türkiye, tüm zamanların en yüksek mayıs ayı ihracatını gerçekleştirdi. Bakan Muş: 5’te 5 yaptık

Türkiye, tüm zamanların en yüksek mayıs ayı ihracatını gerçekleştirdi. Bakan Muş: 5’te 5 yaptık

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Mayıs ayı ihracatımız geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 15,2 artışla 19 milyar dolara ulaşmıştır. Bu tüm zamanların en yüksek mayıs ayı ihracatıdır. 2022 yılında, ilk 5 ayın tamamında en yüksek aylık ihracat değerine ulaştık ve beşte beş yaptık” dedi.

Türkiye, tüm zamanların en yüksek mayıs ayı ihracatını gerçekleştirdi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş Mayıs ayı ihracat rakamlarını açıkladı. “Mayıs ayı ihracatımız geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 15,2 artışla 19 milyar dolara ulaşmıştır. Bu tüm zamanların en yüksek mayıs ayı ihracatıdır. Türkiye Ekonomisi 2021’de yakaladığı büyüme ivmesini 2022’de de sürdüreceğiz” dedi.

BAKAN MUŞ: 5’TE 5 YAPTIK

2022 yılının ilk 5 ayında en yüksek aylık ihracatına ulaşarak rekorlar serisinin sürdüğüne dikkat çeken Bakan Muş, “2022 yılında, ilk 5 ayın tamamında en yüksek aylık ihracat değerine ulaştık ve beşte beş yaptık. Mayıs ayı dış ticaret hacmimiz geçtiğimiz yıla göre yüzde 31.1 artışla 48.6 milyar dolara yükselmiştir. Mayıs ayı ithalatımız ise 29.6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Enerji kalemi 6.9 milyar dolarlık pay ile bu ay ithalatımızda önemli bir yer tutmuştur” diye konuştu.

250 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİNE YAKLAŞIYORUZ”

Bakan Muş açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Ocak-Mayıs dönemi ihracatımız enerji hariç 96.8 milyar dolara ulaşmış olup, dış ticaret hacmimiz 202.8 milyar dolara yükselmiştir. Aynı dönemde ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 91.3 düzeyinde gerçekleşmiş bulunmaktadır. 242.6 milyar dolara ulaşan son 12 aylık ihracatımız da sayın Cumhurbaşkanımızın 2022 yılı sonu için işaret ettiği 250 milyar dolar ihracat hedefine kararlı adımlarla yaklaşıyoruz.

‘ÜRETİM, YATIRIM VE İSTİHDAM DENKLEMİNİ HER FIRSATTA DİLE GETİRİYORUZ’

Mayıs ayı boyunca Bosna Hersek, İspanya, Etiyopya gibi ülkelerle ikili ilişkilerimizi kapsamlı bir biçimde değerlendirdik. İstişarelerimizi yoğun bir biçimde sürdürüyoruz. 25 Mayıs tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile ülkemizin transit ticarette bir çekim merkezi olmasına katkı sağlayacak yenilikler hayata geçirilmiştir.

Çağımızda bir ekonominin refahını artırmanın yolunun yüksek katma değerli üretimden geçmekte olduğunu hepimiz biliyoruz. Yatırım kararlarını bu yönde alarak verimlilik artışına giden aktörlerin küresel ekonomideki payı artacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği yatırım, üretim, yatırım ve istihdam denklemini her fırsatta dile getiriyoruz.

Sizlerin gayretleri ile geçtiğimiz yılda olduğu gibi 2022’de ihracatın ekonomik büyümede ana unsur olacağına inanıyorum. Sanayimizde son günlerdeki atılımlara devam edeceğine inanıyorum.”

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
türkiye, tüm zamanların en yüksek mayıs ayı ihracatını gerçekleştirdi. bakan muş: 5'te 5 yaptık 1

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap