1. Ana Sayfa
  2. Genel

TOKİ müjdeyi verdi: Konutlar yıl sonuna kadar teslim edilecek

TOKİ müjdeyi verdi: Konutlar yıl sonuna kadar teslim edilecek

TOKİ, doğal afetlerden evleri zarar gören vatandaşlar için yoğun çalışmalar gerçekleştiriyor. Bakan Soylu: ‘Evini su basanlara 5’er bin liralık yardım yapılacak’

40 bin afetzedenin yeni ev ya da iş yerlerine kavuşturulduğu ifade edilirken, yıl sonuna kadar bütün afet konutlarının tesliminin yapılacağının altı çizildi. TOKİ Başkanı Ömer Bulut, şimdiye kadar 179 bin konutun dönüşümünün sağlandığını bildirdi.

TOKİ müjdeyi verdi: Konutlar yıl sonuna kadar teslim edilecek 1

Deprem, sel, yangın gibi doğal afetler sonrasında evleri zarar gören vatandaşların umudu TOKİ oldu. TOKİ bugüne kadar 40 bin afetzede ev ya da işyerlerine kavuşturarak yara sardı.

“YIL SONUNA KADAR TESLİMİ YAPILACAK”

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, “Afet meydana gelen illerimizde planlandığı şekliyle afet konutlarımızın teslimleri etaplar hâlinde sürdürülmekte, yıl sonuna kadar bütün afet konutlarının teslimi de yapılmış olacaktır” sözünü verdi.

Bulut, TBMM KİT Komisyonu’nda, yangın, sel, deprem gibi afetlerde ev ve işyerleri zarar gören vatandaşlar, kentsel dönüşüm ve şehit ailelerine verilen destekleri anlattı. Sabah’ta yer alan habere göre, Bulut’un mesajları şöyle:

TOKİ müjdeyi verdi: Konutlar yıl sonuna kadar teslim edilecek 2

KULLANDIRILAN FAİZSİZ KONUT KREDİSİ KİŞİ BAŞINA 241 BİN TL’YE YÜKSELDİ

2021 yılında 875 şehit ailesi ve görev malulü vatandaşımıza 148,8 milyon lira faizsiz konut kredisi kullandırılırken bu yıl kullandırılan faizsiz konut kredisi kişi başına 241 bin TL’ye yükseltildi.

40 BİN KONUT TESLİM EDİLDİ

Özellikle ülke olarak yaşadığımız deprem, sel ve yangınların yol açtığı yaraların sarılması için yapımını başlattığımız ve kısa sürede büyük bir kısmını tamamlayarak teslim ettiğimiz konut projeleriyle vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçlarının karşılanması noktasında azami gayret gösterilmiştir.

Bakan Soylu açıkladı

Esenyurt’ta sel felaketinin ardından incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Evleri ve işyerleri su basan vatandaşlarımız yalnız kalmayacaklar. Hemen ilk etapta 5’er bin liralık evlerine su basanlara, iş yerleri su basanlara da 10’ar bin liralık bugün itibariyle bir banka şubesi açtırdık. Hemen kendilerine nakit olarak elden verilecek” dedi.

TOKİ müjdeyi verdi: Konutlar yıl sonuna kadar teslim edilecek 3

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da gece saatlerinden itibaren etkili olan sağanak nedeniyle sel meydana gelen Esenyurt’ta incelemelerde bulundu.

Bakan Soylu, basın mensuplarının soruları üzerine “Bu gece sabaha kadar birkaç kez yoğun ve şiddetli bir yağmur yağdı. Biz de hem vali yardımcılarımız, AFAD Başkanımız, kaymakamımız ve il afet müdürümüz burada bir çalışma ortaya koydular. Büyükşehir Belediyesiyle birlikte de bir değerlendirme yaptık. Onlar da su basan yerlerle alakalı boşaltmaları yapıyorlar.  Yani bundan sonra nasıl bir adım atılması gerekir ve hızlı ve çabuk süratli adımlar ne şekilde olması gerekli vatandaşlarımızı dinledik. Hem meselenin hikayesini de hep beraber değerlendirme fırsatına sahip olduk. Bir daha burada su basmamasını teminen neler yapılabilir bu konuda bir karşılıklı çalışma da yapılacak ve yapılanlar var, yapılanları değerlendirdik. Ayrıca evleri ve işyerleri su basan vatandaşlarımız yalnız kalmayacaklar. Hemen ilk etapta 5’er bin liralık evlerine su basanlara, iş yerleri su basanlara da 10’ar bin liralık bugün itibariyle bir banka şubesi açtırdık. Hemen kendilerine nakit olarak elden verilecek. Allah’a hamd olsun bir can kaybımız yok önemli olan o. Bir anda yoğun bir yağmurla karşı karşıya kalındı. Burada yapılması gereken işler var, onu da büyükşehir belediyesi ile değerlendirildi ve zannediyorum yakın bir zamanda yapılıp sona erecek.Geçmiş olsun arakadaşları hasar tespitlerini bu gece yarısına kadar yapıp bitirecekler ve vatandaşımızın burada karşı karşıya kalmış olduğu bu mağduriyette, en azından maddi mağduriyet , tabii mübarek bayram günü karşı karşıya kaldığı diğer mağduriyeti  maalesef çözemeyiz ama maddi mağduiyeti çözebilmek için gerekli yardımlar destekler ortaya konulacak, geçmiş olsun” ifadelerini kullandı. (sabah cumhuriyet)

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
toki toki toki

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap