1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Togg yeni müjde verdi. Şarj istasyonu ağı için çalışmalar başladı

Togg yeni müjde verdi. Şarj istasyonu ağı için çalışmalar başladı

Togg, kendi şarj ağını kurmak amacıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) lisans aldı.

Türkiye’nin yerli otomobili Togg için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Satışa çıkmak için adeta gün sayan ve neredeyse sona yaklaşılan araçla ilgili son olarak vergi indirimi müjdesi vermiştik. Şimdi ise şirket, bir gelişme ile daha gündeme geldi.

Şu sıralar Avrupa’da Euro NCAP performans ve çarpışma testleri aşamasında olan aracın en büyük soru işaretlerinden biri şarj istasyonlarıydı. Neyse ki bu gizem de çözüldü. Şirket, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu‘ndan (EPDK) şarj ağı kurmak için lisans aldı.

Araç, ilk 6 ayda en az 50 istasyon kurmak zorunda

Yapılan açıklamaya göre araç, kendi şarj ağını kurma amacıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu‘ndan (EPDK) lisans aldı. Kurum, elektrikli araçların sayısının artmaya başladığı bu dönemde şarj altyapısı ile ilgili lisans çalışmalarına hız verdi. Bu nedenle şirketlerin lisans alıp yatırım için beklemesine izin verilmeyecek.

Araç ile ilgili kritik detay da burada karşımıza çıkıyor. Zira şirket, şarj ağı işletmeci lisansı aldığı EPDK‘nin kuralları kapsamında ilk altı ay içerisinde en az 50 istasyon kurmak zorunda. Önümüzdeki dönemde şarj istasyonlarının sayısında ciddi bir artış olacak. EPDK’ye göre, araç çıktığında sürücülere hem şehir içi hem de şehirler arası yollarda kesintisiz bir seyir imkanı sunulacak.

togg yeni müjde verdi. şarj istasyonu ağı için çalışmalar başladı 1

EPDKşarj istasyonlarında verilen şarj hizmetinin fiyatlandırılması ve elektrikli ve içten yanmalı motorların maliyet dengelerini de yakından takip ediyor. Buna göre, Haziran 2022 ortalama şarj hizmeti fiyatları ele alındığında bir elektrikli otomobilin AC (22 kW) ünitelerden şarj edilmesi durumunda kilometre başına dizele göre yaklaşık 114 kuruş, benzine göre ise 125 kuruş avantaj sağlıyor.

C-SUV’un yerlilik oranı da belli oldu. Gazete Pencere’de yayınlanan Emre Özpeynirci ve Erol Şahin’in haberlerine göre, önümüzdeki yıl Mart ayı civarında satışa sunulacak Togg C-SUV modelinin yerlilik oranı yüzde 51 civarında. Daha sonra takip eden B-SUV ve C-MPV modelleriyle birlikte ise bu oran çok daha yukarıya çıkartılacak. (shiftdelete)

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
togg togg togg

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap