Tesla’da pil sorunu

Elektrikli araç devi Tesla’da pil bileşeni kıtlığı nedeniyle satışlar aksayabilir. Böyle bir durumunda Tesla, doğrudan Bitcoin fiyatına etki edebilir.

GlobalData’ya göre, elektrikli otomobil üreticilerinin, yakın gelecekte çevre dostu otomobillere olan talebin artmasıyla,  elektrikli araç bataryaları için lityum iyon mineralleri tedarik etmekte zorluk çekmesi bekleniyor. Raporda, 2026 yılına kadar elektrikli araç üretiminin yılda 12,7 milyon otomobili aşacağı tahmin ediliyor.

Bu arada araştırma, artan elektrikli araç üretimi ve talebinin bileşen pil fiyatlarını yükselteceğini, kar marjlarını azaltacağını ve kWh pil başına 100 dolarlık beklentileri sona erdireceğini belirtiyor. Elektrikli araç üretimine ve satışına güç sağlamak için bu tür uygun fiyatlı bir şarj seçeneği olmadan, elektrikli otomobillerin toplu olarak benimsenmesi, beklenen bir ticari gerçeklik yerine yeşil bir rüyaya dönüşecek gibi görünüyor.

Uluslararası Lityum Birliği web sitesinde, doğal lityum minerallerinin nispeten bol olduğunu ve Avustralya, Şili, Arjantin, Bolivya, Çin, Brezilya, Zimbabve ve Portekiz dahil olmak üzere birçok ülkede bulunduğunu belirtiyor. Bu ülkeler önemli ölçüde lityum hammaddesi üretmekte, ancak tam kapasiteye ulaşması yıllar aldığından, hammaddeden kullanılabilir lityuma kadar üretim süreçlerinde sorunlar olduğu belirtiliyor. Bu üretim gecikmeleri artan taleple birleştikçe, arzlar büyük olasılıkla daha yüksek fiyatlarla sınırlı kalmaya devam edecek ve muhtemelen son kullanıcılara yapılan satışları azaltacaktır.

Tesla’nın Satışlarının Durması Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

Tesla, MicroStrategy gibi şirketlerin varlıkları arasında büyük miktarlarda Bitcoin bulunuyor. Pil tedarik sorunları nedeniyle Tesla için potansiyel olarak araç satışlarının yavaşlaması, şirketi şu anda 3,17 milyar dolar değerinde olan 48.000 Bitcoin’in bir kısmını satmaya zorlayabilir. Tesla, bu yaz bir likidite testi olarak Bitcoin‘inin yüzde 10’unu satmıştı. Geçen hafta Musk, Tesla hisselerinin % 10’unu sattı ve bunun sonucunda hisselerin fiyatı % 15’ten fazla düşüş yaşadı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/borsmetrecomtrFacebookTwitterWhatsAppMessengerLinkedInCopy LinkEmailPaylaşFacebookTwitterWhatsApp

Etiketler:
0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster