TCMB resmi rezerv varlıkları Ekim ayında %6,1 arttı

TCMB, Ekim ayı rezerv ve döviz likiditesi raporunu açıkladı. Resmi Rezerv Varlıkları, Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 6,1 artarak 84,5 milyar ABD doları oldu. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 12,4 artarak 40,8 milyar ABD doları, altın cinsinden rezerv varlıkları da yüzde 0,8 artarak 42,1 milyar ABD doları oldu.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 1,3 artarak 26 milyar ABD doları oldu. Bu tutarın 20,7 milyar ABD doları anapara, 5,3 milyar ABD doları faizden oluştu. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 66,9 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 22,7 milyar ABD doları bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 3,2 azalarak 38,6 milyar ABD doları oldu.

(investing.com)

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster