Tan Egeli’ye SPK’dan suç duyurusu, 7 yıla kadar hapsi istendi.

Para Ajansı(PA) Korcan Kayar

Spk bülteninde şu açıklamalar yapıldı. Egeli&Co Enerji Yatırımları A.Ş ile ilgili olarak 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu (SPKn) ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde yapılan inceleme sonucunda aşağıdaki suç ihbarının yapılmasına karar verilmiştir.


Suç Duyurusunda /İhbarında Bulunulan Şahıs
Tan EGELİ, Kendisine tevdi edilen Şirket malvarlığının, ticari hayatın olağan akışına uygun olmayan bir şekilde üçüncü kişilerin yararına, Şirket tüzel kişiliğinin ise zararına kullanılması.
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 155/2 nci maddesi uyarınca ihbar edilmesine karar verilmiştir.


(*) Egeli & Co Enerji Yatırımları A.Ş. ile ilgili olarak ayrıntıları verilen suç nedeniyle (varsa) zarara uğrayan yatırımcıların, genel hükümler çerçevesinde, yasal koşulların oluşması halinde, suç teşkil eden bahse konu işlemlerde sorumluluğu bulunan kişiler aleyhine dava açabilecekleri hususunun Kurulumuz Bülteni ile kamuya duyurulmasına karar verilmiştir.

Tck ilgili maddesi 1 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Ayrıcı adli para cezası da mevcut. Ceza davasında suçlu bulunanlara ayrıca tazminat davası açılması da mümkün.

Bu konuda Finansal Yatırımcılar Derneği ve Borsa Uzmanları Derneği tarafından yatırımcıların toplu olarak suç duyurusunda bulunması ve dava açması için örnek dilekçe yayınlamaları bekleniyor.Ayrıca SPK’nın savcılığa yaptığı ihbarı sitesinde de yayınlaması halinde örnek alınabileceği konuşuluyor.

0 0 oy
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster