1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imzalandı, Türkiye’nin pozisyonunu takdir edin

Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imzalandı, Türkiye’nin pozisyonunu takdir edin

Dolmabahçe’de imzalanan Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’nın ardından üst üste Türkiye açıklamaları geldi. Türkiye’ye teşekkür eden Josep Borrell, bu çabaları memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Ukrayna tarafından yapılan açıklamada ise, “Tahıl meselesinin çözümünde BM ve Türkiye’nin aktif pozisyonunu takdir edin” denildi.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle dünyayı etkileyen tahıl problemi Türkiye’nin arabuluculuğuyla çözüldü. Karadeniz’den tahıl sevkiyatı anlaşması Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM’nin katılımıyla İstanbul’da düzenlenen törende imzalandı. Dünyadan Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çabalarından dolayı peş peşe teşekkür mesajları geldi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bugün Dolmabahçe Ofisi’nde imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasına ilişkin, “Bugünkü İstanbul anlaşması doğru yönde atılmış bir adımdır. Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Borrell, Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına tahıl ve diğer gıda ürünlerinin taşınmasına ilişkin bugün Dolmabahçe Ofisi’nde imzalanan anlaşmaya ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’yı yasadışı işgali milyonlarca insanı açlık tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. Bugünkü İstanbul anlaşması doğru yönde atılmış bir adımdır. Anlaşmanın hızla uygulanması için çağrıda bulunuyoruz. BM ve Türkiye’nin çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz. AB, Ukrayna’nın tahıl ihracatına yardım etmeye devam etmeye kararlıdır” ifadelerini kullandı.

BİR TEŞEKKÜR DE UKRAYNA’DAN

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Andrii Sybiha da, bugün Dolmabahçe Ofisi’nde imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasına ilişkin açıklama yaparak “Tahıl meselesinin çözümünde BM ve Türkiye’nin aktif pozisyonunu takdir edin” dedi.

Sybiha açıklamasında “İstanbul, Türkiye. Ukrayna limanlarının engelini kaldırma girişimi onaylandı! Bu, tahıl ihracatı için insani bir koridor oluşturulmasına olanak sağlayacaktır. Küresel gıda krizinden kaçınmak için önemli bir adım. ‘Tahıl meselesinin’ çözümünde BM ve Türkiye’nin aktif pozisyonunu takdir edin” ifadelerini kullandı.

ABD’DEN TÜRKİYE’NİN ÇABALARINA ÖVGÜ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da dün düzenlediği basın toplantısında gelen bir soru üzerine, ABD’nin Türkiye’nin ev sahipliğinde yarın imzalanacak olan Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’nı memnuniyetle karşıladığını belirterek, Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin anlaşmadaki çabalarını takdir ettiğini aktardı. Price, “BM Genel Sekreteri’nin sıkı çalışmasını takdir ediyoruz. Türk müttefiklerimizin koyduğu gayretli çalışmaları alkışlıyoruz” demişti. (milliyet)

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
tahıl tahıl

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap