1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Şirketlerin döviz mevduatları son haftada 1,3 milyar dolar arttı

Şirketlerin döviz mevduatları son haftada 1,3 milyar dolar arttı

Şirketlerin döviz mevduatları son haftada 1,3 milyar dolar arttı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 15 Temmuz ile biten işlem haftasına ait istatistikleri yayımladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 15 Temmuz ile biten işlem haftasına ait istatistikleri yayımladı.

Son haftada yurt içi yerleşiklerin bankalarda bulunan döviz mevduatları 879 milyon dolar arttı ve 209,62 milyar dolara çıktı. Toplam hesaplar içinde gerçek kişiler sınırlı miktarda döviz satarken tüzel kişiler ise alıcılı davrandı.

15 Temmuz haftasında gerçek kişilerin döviz mevduatı 464 milyon dolar azalarak 131,49 milyar dolara geriledi. Tüzel kişilerde ise 1,34 milyar dolarlık alım oldu ve mevduatlar 78,12 milyar dolara çıktı. Birleştirilen bayram haftasında hanehalkı düşük de olsa satıcılı davranırken şirketler döviz almaya devam etti.

Bankalarda bulunan TL mevduatlar 8 milyarın üzerinde artış gösterdi ve toplam mevduatlar 3 trilyon 31 milyar TL oldu.

Yabancı yatırımcı son hafta nasıl davrandı?

Hisse senedi piyasasından 37,4 milyon dolarlık, tahvil piyasasından ise 41,9 milyon dolarlık çıkış yapıldı. Önceki hafta hisseden 62,2 tahvilden ise 54,5 milyon dolarlık çıkış yapan yabancı yatırımcı satıcılı davranmaya devam etti.

Merkez Bankasının rezervlerinde son hafta sınırlı yükseliş oldu

Net rezervler 6,1 milyar dolardan 6,4 milyar dolara, brüt rezervler ise 98,7 milyar dolardan 99,4 milyar dolara çıktı. (investing)

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
döviz döviz

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap