1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Şirketlerin döviz mevduatında artış!

Şirketlerin döviz mevduatında artış!

Şirketlerin döviz mevduatında artış! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) pariteden arındırılmış veri setine göre 24 Haziran haftası itibariyle tüzel kişilerin döviz mevduatları 691 milyon dolar artış gösterdi.

Şirketlerin döviz mevduatında artış!

Merkez Bankası’nın net uluslararası rezervleri geçen hafta 150 milyon dolar arttı.

TCMB tarafından yayımlanan haftalık verilere göre net uluslararası rezervler 24 Haziran itibarıyla 7,53 milyar dolara çıktı.

Brüt rezervler ise 101,9 milyar dolara yükseldi.

Swap hariç net rezervlerde ise gerileme görüldü. Swap hariç net rezervler 24 Haziran haftası itibariyle eksi 54,6 milyar dolar olarak kaydedildi.

Rezervler açısından da dikkate alınan kur korumalı mevduatta büyüklük 1 trilyon TL’yi aştı.

Şirketlerin döviz mevduatında artış!

Yurtiçi yerleşiklerin Döviz mevduatı 24 Haziran ile biten haftada hem bireyselde hem kurumsalda arttı.

Bireysellerin döviz mevduatı parite etkisinden arındırılmış olarak 78 milyon dolar artarken, kurumsalların döviz mevduatı BDDK’nın yeni hamlesi öncesi 691 milyon dolar arttı.

Yabancı yatırımcıların TL menkul kıymetlerinden çıkışı geçen hafta da devam etti. Merkez Bankası haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre 24 Haziran haftasında yabancı yatırımcılar 98,4 milyon dolarlık hisse senedi, 57,7 milyon dolarlık da devlet iç borçlanma senedi sattı.

Eski Yunanistan Maliye Bakanı ve solcu parti MeRA25’in Genel Sekreteri Yanis Varoufakis “Batılı otoriteler, holdingleri hatta devletleri iflasa sürüklemekle kontrolsüz enflasyon arasında imkânsız bir seçim yapmakla yüz yüze” dedi.

Yanis Varoufakis’e göre ekonomik krizlerin analizinde uzmanlar önemli noktaları gözden kaçırıyor.

Artan fiyatlar için Çin’deki tedarik zinciri krizini, Ukrayna-Rusya savaşını, pandemiyi suçlayanların olduğunu söyleyen Varoufakis, Project Syndicate’te yayınlanan yazısında enflasyonun sebepleri için “Hem hepsi, hem hiçbiri” değerlendirmesini yaptı ve 2008’de olduğu gibi günümüzde de hiçbir teorinin meselenin özüne inemediğini iddia etti.

Varoufakis “Çin merkezli tedarik zincirlerinin sekteye uğraması ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali elbette önemli bir rol oynadı, ancak hiçbiri Batı kapitalizminin mantıksız rejim değişikliğini açıklamıyor” ifadelerini kullandı.

“Şirketler, Wall Street, devletler ve merkez bankalarının yarım asırlık güç oyunu ters gitti” diyen Varoufakis, “Batılı otoriteler, holdingleri hatta devletleri iflasa sürüklemekle kontrolsüz enflasyon arasında imkânsız bir seçim yapmakla yüz yüze” diye ekledi.

Yazıda “Son 50 yıldır ABD ekonomisi Avrupa, Japonya, Güney Kore, Çin ve diğer gelişen ekonomilerden ticareti sürdürdü ve kârların önemli bir kısmını daha yüksek getiriler arayan Wall Street aldı. Finansçılar özel bankacılık (opsiyon ve türevler gibi) piramitleri inşa edip limanlar, gemiler, depolar, kara ve demiryollarından oluşan küresel labirent kuran şirketleri fonladı. 2008’deki kriz, piramitleri yıkarken labirenti de tehlikeye attı.

Hem bankaları hem de labirenti kurtarmak isteyen merkez bankaları piramitlerin yerine kamu parasını koyarken hükümetler kamu harcamasını, işleri, hizmetleri kısıyordu. Kapital için savurgan bir sosyalizm varken emek için sıkı bir tasarruf vardı.” ifadeleri yer aldı.

“Pandemiyle birlikte önemli değişiklikler oldu: Batılı hükümetler merkez bankalarından gelen paranın bir kısmını içeride kitlelere vermek zorunda kaldı. Hane halkları paranın bir kısmını sınırlı ithalata harcayınca fiyatlar artmaya başladı. Değeri yüksek olan şirketler de piyasa güçlerini istismar edip fiyatları uçuruyor” diyen Varoufakis, önümüzdeki sürecin çok iyi olmadığını öngördü.

Eski bakan, “Ekonominin istikrar kazanması için ucuz borç ve varlık zenginliğiyle aşırı güç elde etmişlerin gücünün otoriteler tarafından geri alınması gerekiyor. Ancak bunlar, gücü toplumla birlikte çökmeleri anlamına gelecek olsa bile kolayca vermeye niyetli değil” diye de ekledi.

(bloomberg)

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
Şirketlerin döviz mevduatında artış!

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Şirketlerin döviz mevduatında artış! Şirketlerin döviz mevduatında artış! Şirketlerin döviz mevduatında artış! Şirketlerin döviz

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap