1. Ana Sayfa
  2. Temettü

Rekor temettü kararı verdi hisse tavana gidiyor! %331 oran

Rekor temettü kararı verdi hisse tavana gidiyor! %331 oran

Rekor temettü kararı verdi hisse tavana gidiyor! %331 oran Şirket KAP’a yaptığı açıklama ile temettü dağıtacağını duyurdu. Yapılan açıklama sonrası hisse tavana gidiyor! Tüm detaylar ve daha fazlası…

Yünsa #YUNSA rekor temettü kararı verdi hisse tavana gidiyor! %331 oran

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, kar payı dağıtımı yapılmadan en az 2 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, kar payı verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt kar payı miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen kar payı ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli kar payı yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen kar payı dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

Yünsa temettü kararı!

rekor temettü kararı verdi hisse tavana gidiyor! %331 oran 1
Şirket Yönetim Kurulu’nun sunduğu kar dağıtımı yazılı teklifi önergesi doğrultusunda; Şirketimizin 2021 yılı faaliyetleri sonucu oluşan vergi sonrası 26.397.450,97 TL net dağıtılabilir dönem karından geçmiş yıl zararları, genel kanuni yedek akçe ve yasal yükümlülükler düşüldükten sonra kalan brüt 15.739.294,97 TL kar payına ilave, 777.450 TL Geçmiş Yıl Karından, 10.287.455,03 TL ise Olağanüstü Yedeklerden karşılanarak, ortaklara dağıtılacak toplam 24.500.000 TL brüt kâr payının Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayınlanan “Kar Dağıtım Tablosu” çerçevesinde dağıtılmasına ve ödemelerin 19 Nisan 2022 tarihinden itibaren nakden yapılmasına katılanların oy birliği ile karar verildi.

Hisse açıklama sonrası %8,5 artışla 20,70 TL’den işlem görüyor…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
rekor temettü

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap