1. Ana Sayfa
  2. Genel

Pay sahiplerine 112 Milyon TL’lik rekor temettü dağıtıyor!

Pay sahiplerine 112 Milyon TL’lik rekor temettü dağıtıyor!

Bu şirketten 112 milyonluk rekor temettü geliyor! 122 Milyon TL kar pâyı yani temettü dağıtan bu şirket hangisi? Tüm detaylar ve daha fazlası…

Pay sahiplerine 112 Milyon TL’lik rekor temettü dağıtıyor!


GSD HOLDİNG A.Ş. GSDHO şirketinin yaptığı KAP açıklamasına göre;

Yönetim Kurulumuz’un 31.05.2022 tarih ve 2022/21 sayılı toplantısında;

Şirketimizin 25 Mayıs 2022 tarihinde toplanan 2021 Yılı Olağan Genel Kurulu’nca, Şirketimiz pay sahiplerine 112.500.000 TL ve Yönetim Kurulu Üyeleri’ne 11.250.000 TL tutarında yapılması kararlaştırılan nakit kar payı ödemelerinin 26 Ağustos 2022 tarihinde yapılmasına;

katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.

pay sahiplerine 112 milyon tl'lik rekor temettü dağıtıyor! 1

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, kar payı dağıtımı yapılmadan en az 1 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, kar payı verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt kar payı miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen kar payı ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli kar payı yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen kar payı dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
dev temettü

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap