1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Net karı en fazla artan 5 şirket hangisi?

Net karı en fazla artan 5 şirket hangisi?

2022 ilk çeyrek bilançosunu birçok şirket açıkladı. Açıklanan ilk çeyrek bilançolarına göre net karını en fazla artıran 5 şirket hangisi? Net kar nedir? Net kar artışı neden önemlidir? İşte net karı en fazla artan 5 şirket…

Net karı en fazla artan 5 şirket hangisi?

Kâr Nedir?

Girişimin söz konusu olduğu bir faaliyetin neticesinde elde edilen gelire ek olarak faaliyet için yapılmış olan masraflar arasında ortaya çıkan fark kâr olarak tanımlanır.

Net Kâr Nedir?

Faaliyet göstermekte olan bir işletmenin belli bir dönem içerisinde yapmış olduğu tüm çalışmalar ile olağan yahut olağanüstü gelir ve giderleri elde etmesinin sonrasında ortaya çıkan vergi öncesi kârdan ödenmesinin gerekliliğinin söz konusu durumda olduğu yasal verginin çıkmasının ardından elde kalan kârdır.

Net Kâr Marjı

Şirketin bütün gelirlerinden bütün giderlerinin düşülmesi sonucu elde edilen miktar net kârı gösterir. Bu rakam direkt olarak şirketin özkaynaklarına dahil edilir ve bilançoda da gösterilir. Şirketin her birim satışa karşılık kazandığı net kârı gösteren oran net kâr marjıdır ve aşağıdaki formül ile hesaplanır:

Net Kâr Marjı = Net Dönem Kârı / Toplam Satışlar

Net kâr marjı brüt kâr marjı ve FAVÖK marjından farklı olarak daha fazla dalgalanma gösterir. Bunun ana sebebi net kâr hesaplanırken kullanılan finansman, vergi, yatırım gibi faaliyetlerden elde edilen gelir ve giderlerdir. Dönemsel olarak değişkenlik gösteren bu giderler net kâr kalemini de etkiler ve net kâr marjının dalgalanmasını sağlar. Bu dalgalanma dolayısıyla burada bir istikrar aramak doğru değildir ancak uzun vadede net kâr marjının belirli bir seviyede olması önemlidir.

Şirketler faaliyetlerini gerçekleştirirken varlıklarını kullanır. Bu varlıkların ne kadar etkin ve verimli kullanıldığını değerlendirmek için faaliyet etkinlik oranları olarak bilinen rasyolar kullanılır. Bu rasyolarla şirketin varlıklarını satışa ya da nakite çevirme güçleri ölçülür. Şirket yöneticilerinin, yönetim verimliliklerini ölçmesi dolayısıyla verimlilik oranları olarak da bilinirler.

Net karı en fazla artan 5 şirket hangisi

KodNet Kar Büyüme (%)Dönem
BMSCH343,346.042022/03
RALYH19,423.782022/03K
VAKKO14,011.272022/03K
OSTIM10,327.742022/03K
DENGE9,349.632022/03K

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap