MetaMask cüzdanımızı nasıl koruruz?

MetaMask cüzdanımızı nasıl koruruz? Sanal ortamdaki cüzdanlarınızın güvenliğini nasıl sağlarsınız? Elinizdeki güvenliği maksimum seviyeye çıkartabilmeniz mümkün!

MetaMask cüzdanımızı nasıl koruruz? Püf noktaları nelerdir?

MetaMask nedir? https://borsametre.com.tr/metamaska-milyonlarca-yeni-kullanici/75071/

Kripto para cüzdanlarını hackerlara karşı korumak için tam olarak nasıl bir güvenlik önlemi alınacağı henüz bilinmiyor. MetaMask, Trust Wallet, WalletConnect ve TokenPocket gibi sıcak cüzdanların güvenliği tam sağlanamadığından, soğuk cüzdanlara yönlendirme yapılıyor.

Siber tehdit istihbarat şirketi Check Point Research (CPR), son raporunda kripto kullanıcılarını Google reklamları yoluyla hedef alan dolandırıcılara dikkat çekti. MetaMask gibi popüler kripto para cüzdanlarının resmi sitelerini taklit eden dolandırıcılar, milyonlarca dolar zarara yol açıyor.

Bahsi geçen siteler, yeni cüzdan oluşturmak isteyen kullanıcılara kurtarma şifresi de veriyor. Bu şifre, aslında dolandırıcıların cüzdanına ait oluyor. Cüzdanı oluşturduktan sonra uzantı indirerek cüzdanına giriş yapmak isteyen kullanıcılar, aslında dolandırıcıların cüzdanına giriş yapıyor ve aktardıkları paralar da doğrudan dolandırıcıların eline geçiyor.

CPR, reklam bağlantılarından değil, bildikleri bağlantı adreslerini doğrudan yazarak söz konusu sitelere ulaşmalarını ve yalnızca uzantılar üzerinden cüzdan oluşturmalarını tavsiye ediyor.

Hangi önlemler alınmalı?

  • En temel ama en önemli konuyu en başta ele alalım. Herhangi bir kripto cüzdanına ait kurtarma kelimelerini, asla elektronik ortamda saklamayın.
  • Donanım cüzdanları kullanalım. Çünkü fiziksel onay vermeden donanım cüzdanınız üzerinden herhangi bir varlığınızın başka bir adrese gönderilmesi mümkün değil. 
  • Ortak internet ağlarından kripto para cüzdanınıza giriş yapmayın. Kendi internetinizi kullanın.
  • Cüzdanlarınızın olduğu cihazı farklı işlemler için kullanmayın. En çok sayıda kimlik doğrulama adımı kullanılmalıdır.
  • Cüzdanı kullanırken herhangi bir web sitesi üzerinde pop-up gelen bir reklamı açmayın! Sosyal medyada paylaşılan linklere cüzdanınız açıkken tıklamayın!
  • Fonlar çevrim dışında tutulabilir. Cüzdan yedeklemeleri yapılabilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/borsmetrecomtrFacebookTwitterWhatsAppMessengerLinkedInCopy LinkEmailPaylaş

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster