Merkezi olmayan borsaların işlem hacimleri arttı

Giderek daha fazla trader, token işlemlerinde en iyi oranları aramak için DEX borsalarına yöneliyor.

DEX NEDİR

Merkeziyetsiz borsa (DEX), iki taraf arasında doğrudan kripto para işlemlerine olanak sağlayan eşler arası (P2P) hizmettir.

Merkeziyetsiz kripto para borsaları, merkezi borsaların doğasında var olan sorunları çözmeyi hedefler. Merkeziyetsiz kripto para borsaları, doğrudan blockchain üzerinde yatırımcıların bağımsız bir şekilde fon depolamalarına ve işlem gerçekleştirmelerine olanak sağlayan P2P piyasalar oluştururlar. Bu tür borsaların kullanıcıları, üçüncü parti dahil olmadan kendi aralarında doğrudan işlem yapabilirler.

Merkeziyetsiz hizmetler, otomatik olarak veya katılımcılar tarafından gözetlenir ve denetlenir. Varlıkların güvenliği, dağıtık defter teknolojisi (DLT) ile sağlanır. DEX alanında en çok Ethereum (EtherDelta, IDEX vs.), Graphene (BitShares, CryptoBridge vs.) veya diğer kripto para birimi tabanlı blockchain ağları (Waves, Switcheo vs.) tercih edilir.

DEX’e ilgi artıyor

Popüler merkezi olmayan borsa (DEX) toplayıcılarındaki işlem hacimleri, son birkaç hafta içinde yeni zirvelere yükseldi.

Merkezi olmayan döviz borsaları , token traderlarının ve takasçıların o sırada en iyi takas oranlarını elde etmek için birkaç DEX platformunu taramaları için bir yol sağlar.

Dune analitiğine göre ; 1inch, 0x ve Paraswap gibi popüler DEX borsaları, geçen ay hacimlerini arttırdı. Bu üçünün toplam hacmi, Kasım ayının başından bu yana yaklaşık %50 artarak geçen hafta toplamda haftalık 6 milyar dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

1inch, mevcut pazar payı açısından %53 ile küçük bir liderliğe sahip, ancak 0x, şimdiye kadar Aralık için kaydedilen %42 büyüme ile hızla arayı kapatmakta. Geçen hafta 1inch, Amber Group tarafından yönetilen ve 175 milyon dolar toplayan bir B Serisi finansman turunu duyurdu.

5 Aralık’ta 0x, Dune’a göre %43.7’ye kıyasla günlük hacim payı açısından aslında %49 ile 1 inç’i aştı. 0xTracker’a göre , DEX toplayıcı son 7 gün içinde 3 milyar dolarlık hacim işledi.

0x, önde gelen DEX’lerden sağlanan token takaslarını doğrudan akıllı sözleşmelere entegre etmek için DeFi geliştiricileri tarafından kullanılabilecek bir uygulama programlama arabirimi (API) sağlar.

0x protokolü ayrıca, gösterge panosu tarafından bildirildiği üzere, son 30 gün içinde 4,7 milyar dolarlık ticaret hacmi işleyen Matcha adlı yerel bir DEX’e sahiptir.

Dune’nın DEX analitik raporlarına göre, son 24 saatte merkezi olmayan borsalarında işlem hacmi 4 milyar $ olarak gerçekleşmiş ve geçen hafta 33 milyar dolar olarak bildirilmişti. Bu hacmin toplayıcı payı şu anda %20’dir.

Uniswap, Dune’a göre %79’luk bir payla mevcut DEX pazarında lider konumda. Geçen hafta 26.2 milyar dolarlık işlem hacmi gerçekleştirdi. Orijinal olarak Uniswap’tan klonlanan SushiSwap, DEX pazarında %9,8’lik pay ile ikinci sırada yer alıyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz.

Etiketler:
0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster