1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Merkez Bankası bugün faiz kararını açıklayacak

Merkez Bankası bugün saat 14.00'te faiz kararını açıklayacak. Reuters ve Bloomberg anketinde biri hariç tüm ekonomistler faizin sabit bırakılmasını bekliyor.

Merkez Bankası bugün faiz kararını açıklayacak

Merkez Bankası bugün saat 14.00’te faiz kararını açıklayacak. Reuters ve Bloomberg anketinde biri hariç tüm ekonomistler faizin sabit bırakılmasını bekliyor.

Küresel faiz artışları ve mayıs ayında yüzde 73’ü aşan enflasyonun gelecek aylarda yükselişini sürdürmesinin beklenmesine rağmen Merkez Bankası, (TCMB) bugünkü toplantısında, politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor.

Reuters anketine katılan 15 ekonomistin 14’ü haziran ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin sabit bırakılacağı görüşünde. Bir katılımcı ise politika faizinin yüzde 13’e indirileceği görüşünde.

Bloomberg anketine katılan 26 ekonomistin 25’i bugünkü toplantıda faizin sabit bırakılacağını beklerken, bir ekonomist 100 baz puanlık indirim öngördü.

ENFLASYON 24 YILIN ZİRVESİNDE

Ekonomistlerin beklentileri 24 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonda zirvenin henüz görülmediği ve birkaç ay daha yükselişin sürebileceğini gösteriyor.

Ancak anketteki katılımcıların çoğu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üretim ve ihracatı önceleyen ekonomi programı çerçevesinde düşük faiz kararlılığı nedeniyle faiz tepkisi verilmeyeceği beklentisini koruyor.

Yılsonu için tahmin veren toplam 9 katılımcının tamamı politika faizinin yüzde 14’te kalacağını öngörüyor.

Erdoğan geçtiğimiz hafta hükümetin faizleri yükseltmeyeceğini ve aksine daha da indireceğini söylemişti. Mevcut politikada hükümet üretimi, ihracatı ve istihdamı artıracak şekilde yatırımların düşük faizle özel sektör tarafından yapılması istiyor.

ARALIKTAN BU YANA SABİT TUTUYOR

TCMB, faizin enflasyona sebep olduğu görüşünü savunan Erdoğan’ın talepleri doğrultusunda geçen yılın sonunda politika faizini kademeli olarak 500 baz puan indirerek yüzde 14’e çekmişti. O günden beri ise faizlerde değişiklik yapılmadı.

Gevşeme döngüsü geçen sene kur krizine ve enflasyonun sert yükselmesine sebep olurken, şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından artan küresel enerji maliyetleri ise fiyat artışlarını daha da körüklemişti.

TCMB enflasyondaki yükselişe rağmen son beş toplantısında politika faizini değiştirmedi. Banka liralaşma odağında bir politika çerçevesi gözden geçirme sürecinde olduğunu belirterek önümüzdeki dönem faiz kararlarına ilişkin bir sinyal vermiyor.

Bazı ekonomistler artık TCMB’nin kararlarının öngörülebilirliğindeki azalış sebebiyle son aylardaki PPK anketlerine katılmamayı seçiyor.

TL’DE BU YILKİ KAYIP YÜZDE 24

Geçen yıl gevşeme döngüsünün tetiklediği kur krizi TL’nin 2021’de dolar karşısındaki kayıplarını yüzde 44 seviyesine taşımış, bu da artan ithalat fiyatları sebebiyle enflasyonu körüklemişti.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sebebiyle uzun süre dar bantta işlem gören TL, finansal piyasalardaki küresel gelişmelerin de öncülüğünde, dolar karşısında bu yıl yaklaşık yüzde 24 değer kaybetti.

TCMB, faiz kararını 23 Haziran saat 14’te açıklayacak.

2022 YIL SONU FAİZ BEKLENTİSİ DE YÜZDE 14 GÖZE ÇARPIYOR

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde yüzde 14 olarak gerçekleşti.

MERKEZ BANKASI YÜZDE 5 ENFLASYON HEDEFİ DOĞRULTUSUNDA KARARLILIK MESAJI VERİYOR

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu hemen her söyleminde TCMB’nin, kanunla belirlenmiş görev ve yetkiler çerçevesinde enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama ve yüzde 5 enflasyon temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğini bildirdi.

LİRALAŞMA POLİTİKASI DİKKAT ÇEKİYOR

Merkez Bankası son dönemde yeni ekonomi politikaları çerçevesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı ile beraber ‘Liralaşma’ stratejisi doğrultusunda yeni adımlar atıyor.

2022 MERKEZ BANKASI FAİZ TOPLANTI TAKVİMİ: 8 FAİZ KARARI DAHA GELECEK

Merkez Bankası 2022 yılında Haziran ayı hariç 6 faiz kararı daha verecek. İşte faiz toplantı tarihleri…

21 Temmuz 2022
18 Ağustos 2022
22 Eylül 2022
20 Ekim 2022
24 Kasım 2022
22 Aralık 2022

Dolar/TL güne 17.34 seviyesinden başladı. Euro ise 18.35 TL’de yer alıyor.

Bugün saat 14.00’te Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor.

TCMB ANKETİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haziran ayı “Piyasa Katılımcıları Anketi” sonuçlarını yayımladı. Katılımcıların BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde olduğu gibi bu anket döneminde de yüzde 14 oldu. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi de bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde yüzde 14,00 olarak gerçekleşti.

AA ANKETİ

AA Finans’ın 23 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 17 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinin yüzde 14’te sabit bırakılacağını öngörüyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerinin medyanı da yüzde 14 oldu.

BLOOMBERG ANKETİ

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin 18 kurumun katılımıyla hazırladığı ankette medyan beklenti politika faizinin yüzde 14 seviyesinde sabit bırakılması yönünde gerçekleşti. Mevcut toplantıda bir kurum politika faizinde 100 baz puanlık indirime gidilmesini bekliyor. Yıl sonu tahminini paylaşan 16 kurumun ise medyan beklentisi faizlerin yılsonuna kadar değiştirilmeyerek yüzde 14 seviyesinde tutulacağı yönünde oldu. Yıl sonu tahminlerinde bir kurumun yüzde 40 beklentisi bulunurken, bir kurum ise yıl sonu faizi yüzde 9 seviyesinde öngörüyor.

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre… Meclis

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
asgari ücret

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap