1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Merkez bankaları altın varlıklarını artırmak istiyor!

Merkez bankaları altın varlıklarını artırmak istiyor!

Merkez bankaları altın varlıklarını artırmak istiyor! Dünya Altın Konseyi tarafından yapılan araştırmaya göre merkez bankalarının önemli bir kısmı artan ekonomik risklere dair endişeler nedeniyle önümüzdeki 12 ay içinde altın rezervlerini artırmak istiyor.

Merkez bankaları altın varlıklarını artırmak istiyor!

Dünya Altın Konseyi (WGC) tarafından yapılan araştırmaya göre merkez bankaları altını bir rezerv varlığı olarak görüyor. Araştırmada önümüzdeki 12 ay içinde merkez bankalarının altın varlıklarını artırmayı planladıkları belirtildi.

Bunun başlıca nedenlerinden birinin gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının olası bir küresel finansal krize yönelik artan endişeleri olduğu değerlendirilirken anket katılımcılarının yüzde 25’inin rezervlerine daha fazla altın eklemek istediği görüldü. Bu oran 2021 yılında yüzde 21’di.

Araştırma uluslararası finansal sistemde öngörüşe değişikliklerin ve rezerv para ekonomilerinde artan ekonomik risklere dair endişelerin de öne çıkan faktörler olduğunu gösteriyor.

Artan enflasyona ek olarak sıkılaşmacı para politikaları ve Rusya’nın Ukrayna işgalinin tedarik zincirlerini daha fazla bozulmasına ve jeopolitik belirsizliklere neden olması örnek gösterilebilir.

“Jeopolitik durum şu anda çok daha dengesiz ve bu durumun daha ne kadar süreceğini bilmiyoruz” diyen WGC Merkez Bankaları Başkanı Shaokai Fan, “Bu süreçte yaşanan şey altının güvenli liman karakteristiğini ortaya koyması oldu. Bu merkez bankalarının göz önünde bulundurduğu bir husus” değerlendirmesinde bulundu.

Gelişen ülkelerin merkez bankalarının altının uluslararası finans sistemindeki geleceği ile ilgili iyimser olduklarını söyleyen Fan dolar içinse temkinli olduklarına vurgu yaptı.

Anket sonuçlarına göre katılımcıların büyük bir kısmı altının değer saklama aracı ve kriz zamanlarında iyi performans gösterme özellikleri sayesinde toplam rezervlerdeki oranının önümüzdeki yıllarda artmasını bekliyorlar.

(bloomberg)

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsa

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap