1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Madrid zirvesinden dünyanın en büyük fonları olan ülkelerle anlaşma çıktı!

Madrid zirvesinden dünyanın en büyük fonları olan ülkelerle anlaşma çıktı! Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik süreçleri hakkında üçlü memorandum imzalandı. Peki bu anlaşma doları etkiler mi? Zirveye dair tüm detaylar ve daha fazlası haberimizde...

Madrid zirvesinden dünyanın en büyük fonlarına sahip ülkelerle anlaşma çıktı!

Madrid zirvesinden dünyanın en büyük fonlarına sahip ülkelerle anlaşma çıktı! Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik süreçleri hakkında üçlü memorandum imzalandı. Peki bu anlaşma doları etkiler mi? Zirveye dair tüm detaylar ve daha fazlası haberimizde…

Madrid zirvesinden dünyanın en büyük fonlarına sahip ülkelerle anlaşma çıktı!

Zirvenin detayları!

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreçleri hakkında üç ülkenin liderlerinin huzurunda üçlü memorandum imzalandı.

Madrid’teki IFEMA Fuar Merkezi’ndeki imza törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson katıldı.

Memoranduma Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde imza attı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında imzalanan üçlü memorandumdan memnuniyet duyduğunu belirtti. Stoltenberg, NATO ülkelerinin liderlerinin yarın İsveç ve Finlandiya’yı NATO’ya katılmaya davet için karar alacağını açıkladı.

Anlaşmanın özeti;

• Terör suçlularının iadesi konusunda somut adımlar atılması ve ikili düzeyde andi düzenlemeler yapılması.

• PKK ve uzantılarının ve paravan örgütlerinin para toplama ve eleman devşirme faaliyetlerinin yasaklanması ve bunların soruşturulması.

• Türkiye’ye yönelik terör propagandasının engellenmesi.

• Finlandiya ve İsveç’in PESKO (AB Daimi Yapılandırılmış İşbirliği Süreci) dahil AB güvenlik mekanizmalarına en geniş şekilde katılımının desteklenmesi.

• Bu adımların uygulanmasını denetlemek üzere Adalet, İstihbarat ve Güvenlik kurumlarının katılımıyla Daimi Ortak Mekanizma kurulması.

Biden’dan tebrik tweeti geldi!

Peki bu olası büyük Marmara depremini etkiler mi?

Büyük Marmara depremini bilemeyiz fakat bu zirvenin deprem etkisi yaratabilceği aşikar. Dünyanın en büyük fonlarıyla yapılan bu anlaşma ve Biden’ın tebrik mesajı sonrası akıllara dolar düşer mi sorusu geldi.

Doların an itibari ile grafiği;

Madrid zirvesinden dünyanın en büyük fonlarına sahip ülkelerle anlaşma çıktı! 1

Dolar kuru an itibari ile 16,65 olarak gözükmekte haberlerin nasıl etkileyeceği ise merak konusu.

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
Madrid zirvesinden dünyanın en büyük fonları olan ülkelerle anlaşma çıktı!

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Madrid zirvesinden dünyanın en büyük fonları olan ülkelerle anlaşma çıktı! Madrid zirvesinden dünyanın en büyük fonları olan ülkelerle anlaşma çıktı!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap