1. Ana Sayfa
  2. Genel

KYK borçlarına bugün af gelebilir. Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak

KYK borçlarına bugün af gelebilir. Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak

Öğrenim kredi borçlusu 5.5 milyon gencin gözü bugün kabine toplantısından sonra yapılacak açıklamada. Türkiye’de bugün 5.5 milyon öğrencinin öğrenim kredisi (KYK) borcu varken, borcu bulunan bu öğrencilerin 400 bininin ise icralık olduğu belirtiliyor.

Milyonlarca öğrenci merakla bugün Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı açıklamayı bekliyor. 

Öğrenim kredi borçlusu 5.5 milyon gencin gözü bugün kabine toplantısından sonra yapılacak açıklamada. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Gençlerimizi faize kurban etmeyiz” sözleriyle düzenlemeye ilişkin mesajını verdi. Yeni bir faiz hesaplaması ya da yeni bir ödeme takvimi gibi seçenekler masada. Kabine gündeminde tahıl koridoru ve enflasyonla mücadele de var.

Tartışma, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Gençlere sesleniyorum, faizli KYK borçlarını ödemeyin” açıklamasıyla başlamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Faizin düşmanı biziz. İlk kabine toplantımızda bu konuyla ilgili açıklamamızı yapacağız. Biz gençlerimizi faize kurban etmeyiz. Hatta enflasyona kurban etmeyiz. Biz çalışmamızı yapıyoruz, kabine toplantımızdan sonra açıklamamızı yapacağız” dedi.

Kabine sonrası kamuoyuyla paylaşılacak!
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da bugünü işaret ederek, ti, Kılıçdaroğlu’nun “faiz” ifadesine tepki gösterdi. Kasapoğlu, “Biliyorsunuz, 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu var. Yurt içi üretici fiyat endeksi, bu işin kanununda yer alan bir konu. Özellikle bir faiz uygulaması değil, ana muhalefet partisi liderinin ifadesiyle, bir faiz uygulaması değil. Önce bunun altını çizmek lazım” demişti.

5 milyonu aşkın genç KYK borçlusu
5 milyondan fazla gencin KYK borçlusu olduğu, 400 bin öğrencinin de belirlenen sürece geri ödeme yapmadığı için icralık duruma geldiği belirtiliyor. Toplam borç ise 5,5 milyar lira olarak hesaplanıyor. 

İşte masadaki 3 seçenek
Yapılan çalışmada üç formülün ele alındığı belirtiliyor. Buna göre Üretici Fiyat Endeksi’nden (ÜFE) kaynaklı faizlerin silinmesi/indirim yapılması, burslarda anapara üzerinden alınacak faize yeni sabit oran getirilmesi, ödemelerde daha kolay/uzun vadeli takvimlendirmeye gidilmesi gibi seçeneklerin masada olduğu konuşuluyor. 

SURİYE GÖRÜŞMELERİ

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve İran’ın da katılacağı Suriye zirvesi için yarın İran’ın başkenti Tahran’a gidecek. Erdoğan burada Rusya lideri Vladimir Putin ile de bir görüşme yapacak.

Astana formatındaki toplantıda Suriye’deki son durum masaya yatırılacak. Ayrıca tahıl koridoru da ele alınacak.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın millete sesleniş konuşması yapması bekleniyor.

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
kabine kabine

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap