Kripto dünyası Bitcoin/TL konuşuyor

Bitcoin Türkiye’de tüm zamanların rekorunu kırdı!

Cointelegraph’ın haberine göre;

Türkiye’deki Bitcoin sahipleri, TL’nin dolar karşısında tek günde % 15 değer kaybetmesiyle kâra geçti.

Bitcoin (BTC) fiyatında yaşanan son fiyat düzeltmesi yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmış olsa da bir ülkede BTC sahipleri hiç bu kadar rahatlamamıştı.

23 Kasım tarihli TradingView piyasa verilerine göre Bitcoin, Türk lirası karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin 700 bin lirayı geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faiz oranlarını düşük tutmaya çalışırken, Türkiye gayri resmi bir döviz kriziyle mücadele ediyor.

Bu hamlenin sonucunda Türk lirası, döviz kuru karşısında fiilen çöküşe geçti. USD/TRY paritesi sadece salı günü %14 artarak ilk kez 13 değerine ulaştı.

Türk halkının satın alma gücü azalırken BTC birikimi olanlar ellerindeki paranın faydalarını her zamankinden daha gördü.

BTC/TRY paritesi salı günü Binance borsasında 723.329 TL’ye ulaştı. Yakın zaman önce durmadan tüm zamanların en yüksek seviyeleri elde edildi. 

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor geçen hafta “Bitcoin, Türkiye için umuttur” demişti.

“Para birimi mart ayından bu yana değerinin üçte birini kaybetti ve art arda dokuz yıldır geriliyor. TL’den USD’ye dönüşüm sadece çöküşü yavaşlatır, BTC’nin benimsenmesi ise hasarı tersine çevirecek ve ekonomiyi canlandıracaktır.”

“Bitcoin pazarlama departmanı”

Yerel borsadan biri olan BtcTurk, son 24 saat içinde BTC/TRY paritesi üzerinde yaklaşık 1.000 BTC (56,7 milyon dolar) işlem hacmine ulaştı.

Analist Lex Moskovski, gelişen bu olayların üzerine “Merkez bankaları Bitcoin’in pazarlama departmanlarıdır” ifadesini kullandı.

Eylül ayında kripto paralara “savaş” ilan eden Erdoğan döneminde borsa piyasası zor zamanlar yaşadı.

Diğer bir platform olan Thodex, bu yılın başlarında skandalın merkezindeydi ve kapatıldı. CEO Faruk Fatih Özer o sırada 2 milyar dolarla firar etti.

Ortaklarından en az altısı hapse atılmış olsa da Özer hala firarda.

Bitcoin teknik analizi ve yorumu:

#BTC 4 saatlik grafikte 57500 üstü kapanış gelmesi lazım ki düşen trendi kırsın. 20 günlük hareketli ortalamadan tepki alıp geri çekildi. Altta ise 55800 civarı 2 dipin destek noktası . Kırılım ve kapanış gelirse 53000 testi yapabilir.#Bitcoin

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/borsmetrecomtrFacebookTwitterWhatsAppMessengerLinkedInCopy LinkEmailPaylaşFacebookTwitterWhatsApp

Etiketler:
0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster