Kartal Yenilenebilir Enerji halka arz oluyor! Tüm detaylar…

Kartal Yenilenebilir Enerji halka arz oluyor. Kartal Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş, A1 Capital’in sitesinden yayınladığı taslak izahname ile halka arz başvursunu duyurdu

Kartal Yenilenebilir Enerji halka arz oluyor, çıkarılmış sermayesinin yüzde %27,27‘sine karşılık gelen 10 milyon TL nominal değerli payların ve 5 milyon TL nominal değerli ortak paylarının halka arz edilmesi planlanıyor.

Kartal Yenilenebilir Enerji hakkında

Şirket’in halihazırda 9 adet bağlı ortaklığı bulunmakta olup, bu bağlı ortaklıkların sahip oldukları güneş enerjisi santralleri güneş enerjisinden elektrik üretimi gerçekleştirmekte ve üretilen bu elektrik ilgili enerji piyasası düzenlemeleri çerçevesinde dağıtım kuruluşlarına satılmaktadır. 

Şirket, bağlı ortaklıkları aracılığıyla sahip olduğu lisans altı güneş enerjisi santrallerinden üretilen elektrik enerjisinin satışıyla 2018 yılında 42 Milyon TL, 2019 yılında 51,4 Milyon TL ve 2020 yılında 65,1 Milyon TL tutarında satış hasılatı elde etmiştir. 

Halka arz olacak paylar ne kadar?

Şirket sermayesinin 45.000.000 TL’den 55.000.000 TL’ye çıkarılması nedeniyle artırılacak 10.000.000 TL nominal değerli payın ve ortaklara ait 5.000.000 TL nominal değerli payların halka arzı planlanmaktadır. 

Pay sahipleri

Şirketin 45 milyon TL’lik sermayesinin 44.999.950 TL nominal değerli pay Orhun Kartal’a ve 50 TL nominal değerli pay Yonca Kartal’a ait.

Borsa’da hangi pazarda işlem görecek?

Halka arz sonrası payların Borsa İstanbul Ana Pazar’da işlem görmesi için başvuruda bulunulduğu belirtilmekte.

Halka arz yöntemi

A1 Capital’in öncülük ettiği halka arza edilecek paylar için 2 (iki) iş günü boyunca sabit fiyatla talep toplanması planlanmaktadır. Yöntem olarak henüz bir bilgi yayınlanmadı.

Şirket taahhütleri

Şirket, payların Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 yıl süreyle;

  • Herhangi bir bedelli sermaye artırımı yapılmayacağına ve bedelsiz sermaye artırımı hariç dolaşımdaki payların bu suretle artırılmamasına,
  • Bu süre boyunca yeni bir satış ve halka arz yapmaması, pay miktarının artmasına neden olacak herhangi bir karar alınmamasını taahhüt etmiştir.

Halka arz geliri ile ne yapılacak?

Taslak izahnamede yazan bilgilere göre Kartal Yenilenebilir Enerji’nin halka arz gelirini bunlar için kullanacak;

  • Halka arzdan gelecek olan net gelirin %85’i ile yenilenebilir enerji kapasitesinin artırılması için kullanılmasına,
  • Geri kalan %15’i ile işletme sermayesi açığının kapatılması için kullanılması planlanmakta.

Halka arz tarihi ve fiyatı belli mi?

Halka arzın 2021’in ikinci yarısında tamamlanması beklenirken, halka arz fiyatı hakkında taslak izahnamede henüz bir bilgi yayınlanmadı.

Tablolar

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Şahin İNCESÖZ

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster