1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Karsan’dan yatırımcısını üzen haber geldi!

Karsan’dan yatırımcısını üzen haber geldi!

Şirketin kamuoyuna yapmış olduğu açıklamada geçmiş yılından kalan zararını mahsup ettiğinden dağıtılacak kar olmadığını yatırımcısına bildirdi. Karsan’dan yatırımcısını üzen haber geldi!

Karsan’dan yatırımcısını üzen haber geldi!

KARSAN OTOMOTİV SANAYİİ VE TİCARET A.Ş.KARSN

Şirket 2021 yılında SPK kayıtlarına göre 53.567.000 TL yasal kayıtlara göre de 210.036.999 TL kar etmesine rağmen geçmiş yıl zararlarının mahsubundan sonra, dağıtılabilir kar oluşmadığından yatırımcısına temettü dağıtımı yapılmayacağını bildirdi.

Yapılan KAP açıklaması şu şekilde;

Şirketin, 01.01.2021 – 31.12.2021 hesap dönemine ait konsolide mali tablolarına göre 108.278.000 TL dönem karı ve Vergi Usul Kanunu uyarınca hazırlanan (Yasal) finansal tablolarına göre 210.036.999 TL ticari kar oluştuğu tespit edilmiş olup, her iki finansal tabloda yer alan Geçmiş Yıl Zararlarının mahsubundan sonra, dağıtılabilir kar oluşmadığından kar dağıtımı yapılmamasına, iş bu teklifin 2021 yılına ilişkin Olağan Genel Kurul’un onayına sunulmasına karar verildiğinden gündem maddesi görüşülerek dağıtılabilir kar oluşmadığından, kar dağıtımı yapılmamasına karar verilmiştir.

Karsan'dan yatırımcısını üzen haber geldi! 1
Karsan'dan yatırımcısını üzen haber geldi! 2

Temettü Nedir?

Temettü veya diğer adıyla kâr payı; bir işletmenin elde ettiği dönemlik kârdan miktarından nakit ya da hisse senedi olarak şirket ortaklarına pay vermesidir. Önemli bir ortaklık hakkı olan temettü, işletmedeki her bir ortağın sahip olduğu hisse senedi miktarına göre bir pay verilmesi anlamını taşır.

rekor temettü genel kurul’da onaylandı pay başına net 11.7 tl!
Birleşim Mühendislik temettü

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen Temettü ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli temettü yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen temettü dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı Takip İçin üye olmayı unutmayın =>(Cafer Sadık BORAN)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Kendi ne ki temettüsü ne olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.