Japonya’da dijital para heyecanı

Japonya’daki özel sektör devleri, büyük fon transferlerini ve ödemeleri düzenlemenin bir yolu olarak dijital para birimlerini araştırıyor.

Ülkenin en büyük finans kurumları da dahil olmak üzere yaklaşık 70 Japon şirketinden oluşan bir konsorsiyum, 2022 mali yılında yeni bir yen tabanlı dijital para birimini denemek ve başlatmak için güçlerini birleştirdi ve özel sektörün blok zinciri tabanlı ödeme sistemlerini benimsediğine dair güçlü bir sinyal gönderdi

Kripto para borsası DeCurret’in CEO’su Kazuhiro Tokia’ya göre , “DCJPY” olarak adlandırılan yeni dijital para birimi, banka mevduatları tarafından desteklenecek ve katılımcı şirketler arasında büyük fon transferlerini ve ödemeleri hızlandırmak için ortak bir platforma güvenecek.

DeCurret, Mitsubishi UFJ Financial Group, Mizuho Financial Group ve Sumitomo Mitsui Financial Group bankalarını içeren konsorsiyuma liderlik ediyor. Konsorsiyum ayrıca Japan Post Bank Co Ltd., Nippon Telegraph and Telephone Corp, East Japan Railway Co ve Kansai Electric Power Co Inc’den oluşuyor. Reuters’e göre, grup dijital ödemeler için yeni bir yerleşim platformu oluşturmayı görüşmek üzere 2020’den beri düzenli olarak toplanıyor.

Mitsubishi, Mizuho, Sumitomo ve Japonya Posta Banka , Japonya’nın beş büyük finans kurumları arasındasayılıyor.

Kamu sektöründe, Japonya Merkez Bankası , dijital yuan ve elektronik ödeme hizmetleri arasında kesintisiz ödeme kanalları sağlamaya odaklanarak bir merkez bankası dijital para biriminin veya CBDC’nin geliştirilmesine öncelik verdi . BOJ bu çabaya öncülük ederken, nihai hedef özel sektör CBDC alımını teşvik etmek. Japonya Merkez Bankası’nın CBDC pilot testlerinin Mart 2022’ye kadar tamamlanması bekleniyor.

Daha önce Japonya Finansal Hizmetler Dairesi başkanı olarak görev yapan DeCurret danışmanı Toshihide Endo’ya göre, konsorsiyum tarafından geliştirilen mevduata dayalı altyapı, BOJ’un CBDC çerçevesi ile uyumlu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/borsmetrecomtrFacebookTwitterWhatsAppMessengerLinkedInCopy LinkEmailPaylaşFacebookTwitterWhatsApp

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster