Jack Ma , ülkeden kaçtı mı? Alibaba ‘da neler oluyor!

Alibaba’ nın kurucusu Jack Ma, Çin hükümetinin 1 yıl önce şirkete karşı başlattığı regülasyon savaşından bu yana ilk defa ülke dışına çıktı.

Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, Çin’in teknolojine devine karşı başlattığı regülasyon savaşı sonrasında ilk defa Avrupa’ya seyahat etti. Bu seyahatin akabinde Alibaba hisseleri %9 yükseldi.

Jack Ma’nın Hong Kong’a uğradıktan sonra İspanya’ya geçtiği belirtilirken bölgede tarım sektörü ve çevre teknolojileriyle alakalı ilgili iş görüşmeleri gerçekleştirdiği söylendi. Alibaba sözcüsü ise Ma’nın nerede olduğuna dair sorulara herhangi bir yanıt vermedi.

Çin hükümeti yaklaşık bir yıl önce Ant Group halka arza hazırlanma aşamasında bulunurken Alibaba Holding’e karşı bir dizi düzenleme getirmişti. Bunun ardından Alibaba’ya karşı açılan anti tekel soruşturması gelirken Jack Ma da bir senedir medyada ya da etkinliklerde gözükmüyordu.

Alibaba, tekel suistimalleri iddiasıyla Nisan ayında 2.75milyar dolarlık rekor para cezasına çarptırıldı .Bu arada Ant Group, halka arz planlarını canlandırmaya yardımcı olabilecek ,ancak Kasım ayında neredeyse güvence altına aldığı değerin altında bir değerlemeyle merkez bankası tarafından sipariş edilen bir yeniden yapılandırmadan geçiyor. Devam etseydi ,Ant ‘ın 37 milyar dolarlık planlı halka arzı dünyanın en büyüğü olacaktı.

Son aylarda Çinli düzenleyiciler, odaklarını , araç çağırma grubu Didi Chuxing’e çok sayıda hassas veriyi kontrol eden diğer teknoloji şirketlerine çevirdi.

Didi, veri güvenliği uygulamalarıyla ilgili resmi endişelere rağmen New York ‘ta 4.4 milyar dolarlık halka arza devam ederek Xi’ nin yönetimini kızdırdı .Şu anda devlet operasyonlarının çok kurumlu bir incelemesine tabi ve soruşturma tamamlanana kadar yeni kullanıcıların kaydolması geçici olarak yasaklanmış durumda.

Jack Ma nn bu seyahati ,bazı çevrelerde , Çin hükümetinin Alibaba için yeni bazı planları olabileceği şeklinde algılandı .Hükümetin son günlerde, büyük şirketler karşı uyguladığı yaptırımcı tutumlar dikkat çekiyor.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/borsmetrecomtr

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster