Işık Plastik Halka arz tarihleri ne zaman? Fazla hisse alınabilir mi?

2021 Yılının ilk halka arzı olacak olan Işık Plastik şirketi geçtiğimiz günlerde İzah namesini yayınlamıştı. İzahnameye göre Işık Plastik halka arz tarihleri ne zaman?

Borsa İstanbul’da yatırımcıların sayısı 2 Milyona çıkması ile bir çok yatırımcı süreçler hakkında yeni bilgi ediniyor. Yeni yatırımcıların aklında öncelikli soru olarak Işık Plastik Halka arz tarihleri ne zaman sorusu çıktı. Halka arz, Borsa İstanbul’da 16,10 TL sabit fiyatla 21-22 Ocak 2021 tarihlerinde yapılacaktır. Halka arz yöntemi eşit olacağı için yatırımcıların MKK Numarasına göre dağıtım olacak. Dolayısı ile bir yatırımcı birden fazla hesap ile halka arz katılımı sağlayamayacak. Herkese eşit dağıtım sağlanacak.

Bazı yatırımcılar bir taktik ile Kervangıda şirketinin halka arzında fazla hisse almıştı. Konuyu detaylı haberimizde inceleyebilirsiniz.

Şirketin kodu geçtiğimiz günlerde belli oldu. Hissenin Borsa İstanbul’daki kodu #ISKPL Olacak şekilde belirlendi.

Işık Plastik şirketinin Halka arzı ne zaman?

Işık Plastik hissesini almak isteyen yatırımcılar 21-22 Ocak 2021 Tarihlerinde saat 10:30 ile 13:00 arasında emir iletebilecek. Hisse almak isteyen yatırımcılar açıklamalara göre herhangi bir aracı kurum aracılığı ile hisseyi alabilecek. Daha önceki halka arzlarda Belirli konsorsiyum üyeleri ile limitli kalınan halka arzda bu sefer tüm aracı kurumlar görevli olacak. Konsorsiyum liderinin Garanti Yatırım olacak.

Hisse ne zaman hesaplara geçecek?

Daha önceki halka arzlar baz alındığında Halka arz işlemlerinin sonlanmasının ardındaki günden sonra hisseler yatırımcıların hesaplarına geçiyordu. Bu halka arzda görünen o ki bu değişti. İzahnamede yer alan bilgiye göre halka arzın tamamlanmasının ardından 22 Ocak 2021 Tarihinde öğleden sonra yatırımcıların hesaplarına hisseleri paylaştırılacak.

Hisse ne zaman işlem görmeye başlayacak?

2020 Yılının son halka arzı olan Arzum şirketinin halka arzı ile kıyaslandığında hisseler hesaplara geçtikten 2 İş günü sonrası hisseler Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamıştı. 22 Aralıkta hesaplara geçen hisseler 24 Aralıkta Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamıştı. Arzum hissesi 5 gün üst üste tavan kapatmıştı. Bu verilerden yola çıkıldığı zaman 22 Ocak günü öğleden sonra hisselerin hesaplara geçmesi durumunda hisseler 26 Ocak Salı günü Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayabilir. Konu ile ilgili kesin bir açıklama bulunmamaktadır.

Halka arza kimler katılamaz?

Halka arza hesabında nakit para bulunan herkes katılabilecek. Yatırımcıların dikkat etmesi gereken konu Takasbankta bulunan para ile halka arza katılamayacak olmaları. Yani bir başka bir hissenin satılması ile elde edilen tutar ile 2 İş günü içerisinde katılım olmayacak. Halka arza katılmak isteyen yatırımcıların 22 Ocak gününde hesabında nakit para olmaması durumunda katılamayacaktır. Kredili olarak hisse alımı mümkün olmayacaktır.

Işık Plastik’in  çıkarılmış sermayesinin 43.741.000 TL’den 51.802.638 TL’ye çıkarılması nedeniyle artırılacak 8.061.638 TL nominal değerli paylar ve mevcut ortaklarından Mehmet Çeker’in sahip olduğu 3.224.655 TL nominal değerli paylar olmak üzere toplam 11.286.293 TL nominal değerli pay halka arz edilecektir.

Halka Arz konsorsiyum Lideri

Konsorsiyum Lideri Garanti Yatırımın verdiği bilgiye göre Halka arz sonrası 22 işlem günü paylarını elde tutan yatırımcılar, bu sürenin sonunda paylarının en az yarısını halka arz fiyatından geri satabilecektir.

Işık Plastik şirketinin halka arz sürecine dair diğer bilgiler bir önceki haberimizde de mevcuttur.

Borsa İstanbul, Piyasalar ve şirket haberlerinden önce haberdar olmak için bizleri Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

https://twitter.com/paraajansi

(Para Ajansı – Kaan Tabak)

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster