1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

İhracat faktoringinde Türkiye dünya lideri, TEB Faktoring de ikinci oldu

İhracat faktoringinde Türkiye dünya lideri, TEB Faktoring de ikinci oldu

Dünyada ihracat faktoringi pazarında Türkiye ülkeler sıralamasında liderliği alırken, Türkiye’de pazar lideri olan TEB Faktoring de dünyada ikinci sıraya yükseldi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre TEB Faktoring, bugüne kadar olduğu gibi 2022 yılında da müşterilerine değer katarak hizmet kalitesini ve hızını geliştirmeye, reel sektörün hem yurt içi ticaretinin hem de ihracatın finansmanını desteklemeye devam ediyor.

Odağına müşteri ihtiyaçlarını alan TEB Faktoring, deneyimli kadrosu ve uzmanlarıyla müşterilerinin sürdürülebilir finansal ortağı olarak çalışmalar yapıyor.

Gelişen teknolojiye bağlı olarak müşterilerine klasik ürünlerle dijital servisleri birlikte sunmak üzere çalışan TEB Faktoring, en hızlı ve pratik hizmet veren ihracat faktoringi şirketi olmayı hedefliyor.

Verilen bilgiye göre, 90 ülkeden yaklaşık 400 faktoring şirketinin üye olduğu dünyanın en büyük faktoring organizasyonu olan FCI tarafından yayınlanan 2021 yıl sonu verilerine göre TEB Faktoring, Türkiye ihracat faktoringi pazarında yüzde 33’lük payla sektör lideri oldu.

Şirket, dünya genelinde yüzde 6’lık pazar payıyla ikinci sıraya yükselerek ilk üçte yer alan tek Türk faktoring şirketi oldu.

FCI tarafından dünyada ilk ve tek olarak, yedi kez “En İyi İhracat Faktoring Şirketi” seçilme başarısı gösteren TEB Faktoring, 2021 yılında ihracat faktoringi hacmini bir önceki yıla göre yüzde 34 oranında artırarak 839 milyon avroya yükseltti.

2022 yılının ilk üç ayında ise TEB Faktoring, ihracat faktoring hacmini yüzde 36 artırarak büyümeyi ve ihracatçılara destek sağlamayı sürdürdü.

– Türkiye, ülkeler sıralamasında lider konumda yer aldı

Açıklamada yer alan bilgiye göre, finansman, faktoring alacak garantisi ve tahsilat hizmetlerini aynı çatı altında müşterilerine sunan tek finansal enstrüman olan ihracat faktoringi, hem Türkiye’de hem de dünyada uluslararası ticaret yapan şirketlerin tercih ettiği alternatif ürün olmaya devam ediyor.

2021 yılında Türkiye’nin ihracatı yüzde 32,9’luk artış göstererek 225.4 milyar dolara ulaştı.

FCI’ın 2021 yıl sonu verilerine göre, ihracat faktoringi hacmi bir önceki yıla göre Türkiye’de yüzde 36 artarak yaklaşık 2,14 milyar avroya, dünyada ise yüzde 15 artışla 11,4 milyar avroya ulaştı.

Türkiye, ülkeler sıralamasında toplam yaklaşık 2,14 milyar avro hacimle lider konuma yükseldi.

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap