1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Hem sanayi üretimi hem de cari açık, Nisan’da artış kaydetti

Hem sanayi üretimi hem de cari açık, Nisan’da artış kaydetti

Sanayi üretimi Nisan’da yıllık bazda yüzde 6,4 olan beklentileri aşarak yüzde 10,8 arttı. Yıllıklandırılmış cari açık 25.71 milyar dolar oldu.

TÜİK, Sanayi Üretim Endeksi, Nisan 2022 verilerin yayımladı.

Buna göre, sanayi üretimi yıllık yüzde 10,8 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2022 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 11,9 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,4 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Mart ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 10,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,9 artmıştı.

Hem sanayi üretimi hem de cari açık, Nisan'da artış kaydetti 1

Sanayi üretimi aylık aynı kaldı

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2022 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,4 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,1 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,3 azaldı.

12 aylık cari açık 9 ayın zirvesinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı.

Cari denge Nisan ayında aylık bazda 2,74 milyar dolar açık verdi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi cari açığın 3,2 milyar dolar olması yönündeydi.

Nisan ayında kaydedilen açık sonrasında 12 aylık cari açık 25,71 milyar dolarla 9 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 2,69 milyar dolar artarak 4,43 milyar dolara yükselmesi cari açığın 2,74 milyar dolar olarak gerçekleşmesinde etkili oldu.

Çekirdek gösterge olan altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bir önceki yılın aynı ayında 1,13 milyar dolar fazla vermişken, Nisan ayında 4,02 milyar dolar fazla verdi.

Hem sanayi üretimi hem de cari açık, Nisan'da artış kaydetti 2

Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler bir önceki yılın aynı ayına göre 1,48 milyar dolar artarak 2,7 milyar dolara yükseldi.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler bir önceki yılın aynı ayına göre 933 milyon dolar artarak 1,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Net hata noksanda 4,5 milyar dolarlık giriş

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 323 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Portföy yatırımları 606 milyon dolar tutarında net çıkış kaydetti.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 606 milyon dolar ve 26 milyon dolar net geri ödeme yapmışken, Genel Hükümet ise 305 milyon dolar tutarında yeni tahvil ihracı gerçekleştirdi.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 1,46 milyon dolar net azalış kaydetti.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak; bankalar, Genel Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 280 milyon dolar, 34 milyon dolar ve 248 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdi.

Resmi rezervlerde Nisan ayında 3,22 milyar doları net artış gözlendi.

Net hata noksanda ise 4,5 milyar dolarlık giriş gerçekleşti. (bloomberg)

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
Hem sanayi üretimi hem de cari açık, Nisan'da artış kaydetti 3

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap