Halka arzı ertelenen Enda Enerji Holding’te yatırımcı protestosu

Verusa Holding iştiraki olan Enda Enerji 2019 Yılı sonunda Halka arz olmak için Sermaye Piyasası Kuruluna başvuru yapmıştı. Şirket Halka arza ara verdiğini 2020’de Ağustos ayında duyurmuştu.

Verusa Holding AŞ’nin %26,82 oranında doğrudan ve dolaylı iştiraki olan 300.000.000 TL ödenmiş sermayeli Enda Enerji Holding AŞ’nin halka arz çalışmalarına ara verildi. 

Holding’den yapılan açıklamada Enda Enerji’nin artan güçlü üretim ve satış performansına bağlı olarak mali ve finansal yapısının beklenenden çok daha iyi hale geldiği ifade edildi ve halka arz öncesi Enda Enerji Holding AŞ’nin iştiraki Egenda Enerji Üretim AŞ ile birleşmesinin gündeme geldiği bildirildi. 

Şirket binası önünde yatırımcılar toplandı

Şirketin faaliyet gösterdiği İzmir’de Deren Plaza önünde toplandılar. Enda Enerji’nin çok karlı ve geleceği parlak bir şirket olduğunu bazı kişilerce hisselerinin toplandığını ve Yönetim Kurulundakilerin hisse payının gün geçtikçe arttığını bu yüzden borsaya açılmasına, halka açık statüye geçmesine engel olunduğunu ifade ettiler.

Yatırımcılar neden toplandılar? Neyi protesto ediyorlar?

Habercilerin sorularını yanıtlayan yatırımcılar aşağıdaki ifadelere yer verdiler.

Enda Enerji 1993 yılında kurulmuş bir İzmir şirketi, 27 senedir temettü dağıtmadı, yatırımcılar kar payı alamadı, üstüne sermaye artışı yaptı para istedi yatırımcı hep cebinden verdi. Çok ortaklı bir şirket bu halka açılacak, borsaya çıkıcaz dediler insanlar buna güvenip hisse senedi satın aldılar ancak hisse senetlerini bile vermiyorlar çünkü ortak sayısı 500 ü geçerse SPK denetimine girer istediği gibi yönetemezler diye korkuyorlar .Enda yatırımcısı borsaya çıkmak istiyor, artık cebine para koymak istiyor. 27 sene az mı yeter artık, bu İzmirlilerin kaderi hep bu mu olacak ?

” Cem Bakioğlu hisselerimizi ver “

Konu ile ilgili Şirketten ve Şirketin Yönetim Kurulu Başkanından henüz bir açıklama gelmiş değil. Yatırımcıların protestosunda ” Cem Bakioğlu hisse senetlerimizi ver ” ” Enda Yönetim Sesimizi duy ” , ” Yönetim sözünü tut Yatırımcıya sahip çık”, ” Enda yatırımcısı 25 Sene sonra temettü almayı haketmiyor mu? ” “Hüsnü Özyeğin yatırımcıya sahip çık. Enda yönetimi sesimizi duy. ” Sloganlarına dikkat çekmek istediği görüldü.

Para Ajansı, Kaan Tabak

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster