Halka arza giden Kervan Gıda son gelişmeler. İşte analist raporları

Kervan Gıda’ya ait 49.5 milyon TL nominal değerli pay 25-26 Kasım tarihlerinde 8-9 TL fiyat aralığından halka arz edileceği duyurulmuştu.

İhracat odaklı olan firmanın amacı Avrupa’da büyümek. Analistler Kervan Gıda için fiyat tespit raporuna ilişkin raporu yayınlandı.

2020 yılının yedinci halka arzı olacak Kervan Gıda’da fiyat tespit raporuna ilişkin analist raporunda şirketin piyasa değeri 1,72 milyar TL olarak belirlendi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan rapora göre şirketin 30 Haziran 2020 tarihindeki 287 milyon TL’lik net borç tutarı eklendiğinde çıkan piyasa değeri 1,72 milyar TL olarak kaydedildi. Şirketin 150 milyon TL olan ödenmiş sermayesine göre hesaplanan pay başına değer 11,47 TL oldu.

Rapora göre indirgenmiş nakit akımına yüzde 50, yurt içi ve yurt dışı çarpanları analizlerine yüzde 25’er pay vererek halka arz öncesi hedef değer 1,69 milyar TL ve halka arz öncesi sermayeye bölünerek bulunan hisse başı hedef değerimi de 11,25 TL oldu. Oyak Yatırım’ın konsorsiyum lideri olarak yer aldığı halka arz için analistlerin yorumları aşağıdaki gibi

“OYAK Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan Fiyat Tespit Raporu’nun (FTR) net ve anlaşılır olduğunu düşünüyoruz. Değerleme yöntemleri ve projeksiyonlar yeterince açıklanmıştır. Kullanılan metotlar ve sonuçları incelendiğinde 8,00TL – 9,00TL olarak hesaplanan halka arz için fiyat aralığının makul olduğunu düşünüyoruz.”

“Kullanılan değerleme yöntemleri sonrasında ağırlıklandırılmış olarak hesaplanan birim halka arz fiyatı 11,25 TL olarak hesaplanmıştır. Bulunan hisse başına hedef piyasa değerine %28,9 halka arz iskontosu uygulandığında hisse başına piyasa değeri 8,00 TL’ye, %20,0 iskonto uygulandığında da 9,00 TL’ye gelmektedir. Böylelikle halka arz için fiyat aralığı olarak 8,00-9,00 TL değerine ulaşılmıştır. Sonuç olarak, yapılan incelemeler sonucunda ve İzahname’de yer alan riskler de saklı kalmak koşuluyla, Kervan Gıda için halka arz fiyat aralığının makul olduğu kanaatini taşıyoruz.”

“Değerleme için kullanılan yöntemler ayrıntılı ve net bir şekilde açıklanmıştır. Benzer şirketler hakkında verilen bilgilerin açıklayıcı olduğunu düşünmekteyiz.”

“İndirgenmiş Nakit Akımları analizinde kullanılan satış gelirleri, satışların maliyeti, faaliyet giderleri, net işletme sermayesi, ağırlıklandırılmış ortalama sermaye maliyeti gibi tahmin yapılarak elde edilen sonuçların projeksiyonların farklılaşması halinde farklı pay değerine ulaşılacağını belirtiriz.”

İşte Halka arz öncesi ve sonrası şirketin ortaklık yapısı

Halka arz sonrası şirketin halka açıklık oranı yüzde 26,4 seviyesinde olacak. Kurumun halka arz sürecine ise OYAK Yatırım liderliğindeki toplam 25 üyeden oluşan konsorsiyum aracılık ediyor.

Hali hazırda 85 ülkeye ihracat yapan ve ABD, İngiltere, Almanya ve Rusya’da şirketleri bulunan şirketin halka arzdan elde edeceği kazancı yine büyüme odaklı değerlendireceğini anlatan Kervan Gıda Genel Müdürü Burhan Başar, markaları Bebeto’nun ABD ve Avrupa pazarında önemli bir noktaya geldiğine dikkat çekiyor. Şirketin hedeflerine değinen Burhan Başar, Ürettiğimiz ürünlerle her gün her yaştan 2 milyonu aşkın kişiyle mutluluk paylaşıyoruz. İstedik ki bu paylaşım sadece ürünlerimizle sınırlı kalmasın. İstikrarlı bir büyümeye sahibiz. 2 bin 100 kişiyi aşkın ekibimizle güçlü bir dünya markası olma yolunda ilerliyoruz. Büyüme hikayemize halkımızı da davet etmenin uygun olduğunu düşündük. Ve halka arz kararı aldık.

Yatırımcılar halka arz sırasında işlemlerin aksamasından dolayı şikayetçi. Halka arza katılan Konsorsiyum üyeleri şu şekilde idi. Konsorsiyum üyesi olmayan aracı kurumlardan işlem yapılamayabilir. Yatırımcıların yatırım danışmanları ile görüşmesi gerekebilmektedir.

 • Al CAPİTAL YATIRIM MENKUL DEĞERLER
 • AK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.
 • ALAN YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.
 • ATA YATIRIM MENKUL KIYMETLER
 • BİZİM MENKUL DEĞERLER A.Ş.
 • DENIZ YATIRIM MENKUL KIYMETLER A.Ş.
 • GARANTI YATIRIM MENKUL KIYMETLER
 • GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.
 • GLOBAL MENKUL DEĞERLER A.Ş.
 • HALK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.
 • ICBC TURKEY YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.
 • ING MENKUL DEĞERLER A.Ş.
 • İNFO YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.
 • MEKSA YATIRIM MENKUL DEĞERLER
 • OSMANLI YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.
 • PHILLIP CAPITAL MENKUL DEĞERLER A.Ş
 • OYAK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.

 (paraajansi.com.tr)

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster