1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Euro Bölgesi’nde enflasyon rekor kırdı, çeyreklik büyüme ise beklentileri aştı

Euro Bölgesi’nde enflasyon rekor kırdı, çeyreklik büyüme ise beklentileri aştı

Euro Bölgesi’nde enflasyon %8,9’a çıkarak yeni rekor seviyeyi gördü. Haziran’da %8,6 olan enflasyon Temmuz’da %8,9’a çıkarak yükselişini sürdürdü.

Bugün açıklanan bir diğer önemli veri ise bölgenin çeyreklik büyüme oranı oldu. İlk çeyrekte %0,6 büyüyen Euro Bölgesi ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde %0,7 büyüdü. Bölgenin en önemli ekonomilerinden Almanya’da değişim olmadı, lokomotif ülke ikinci çeyrekte büyüme göstermedi. Fransa ise %0,5 büyüme gösterdi. Fransa’da büyümeye karşın enflasyon rekor tazelemeye devam etti.

Küresel ekonomide resesyon endişeleri dün ABD’nin ikinci çeyrekte %0,9 daralma göstermesiyle iyice arttı. Teknik olarak ABD ekonomisi resesyona girerken Euro Bölgesi ilk yarıyı büyüme ile tamamladı. Fakat, bölgede üretim, hizmet ve satın alma tarafında keskin düşüşler var. Ekonomide yavaşlama sinyallerinde devam eden Rusya-Ukrayna savaşının etkisi büyük. Kışın yaklaşmasıyla enerji konusunda bölgenin nasıl bir politika izleyeceği ise en büyük belirsizlik olarak öne çıkıyor.

Bu ayki toplantıda 50 baz puanlık faiz artışı yapan Avrupa Merkez Bankasının Eylül’de de 50 baz puan ve üzerinde faiz artışına gitmesi bekleniyor. Enflasyondaki yükseliş Merkez Bankasının faiz artışına gitmesi gerektiğini gösterirken çeyreklik bazda büyüme olması da yine faizin önünü açıyor. Ancak yılın ikinci yarısındaki resesyon riski bankanın Eylül sonrası adımlarını yavaşlatmasına sebep olabilir. (investing)

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
zam zam

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap