Elon Musk, Twitter anketine uyacak ve Tesla hisselerinin %10’unu satacak mı?

Dünyanın en zengin insanı, önerilen milyarder vergisinin anket yapmasına sebep olduğunu ve bunun sonucunda Tesla fiyatlarının düştüğünü söyledi

Tesla’nın CEO’su ve dünyanın en zengini Elon Musk, hafta sonu 62,8 milyon Twitter takipçisine vergi ödemek için elektrikli otomobil şirketindeki 21 milyar dolarlık hissesini satıp satmaması konusundaki fikirlerini sordu. “Bu anketin sonuçlarına göre ‘satmalısın ‘ diye tweet atanların %58’i buldu ve Pazartesi günü Tesla’nın hisse fiyatını piyasa öncesi işlemlerde %5 düştü.

Neden bunu yaptı?
Tesla ve Space-X hisselerinin toplamında ,338 milyar doların üzerinde bir servete sahip olan Musk, “gerçekleşmemiş sermaye kazançları” için önerilen bir “milyarder vergisini” ödemek için yeterli para üretmek adına Tesla hisselerinin %10’unu satmayı önerdi. .

Hiçbir yerden nakit maaş ya da ikramiye almadığı” için “vergilerini bizzat ödemenin” tek yolunun hisse senedi satmak olduğunu söyledi. Ancak, kendisine Telsa’nın hisse fiyatı performansına dayalı hisse seçenekleri veren bir ikramiye planıyla milyarlar kazandı.

Milyarder vergisi nedir ve gerçekleşmemiş sermaye kazançları nelerdir?
Kongredeki Demokratlar , milyarderlerin sahip oldukları hisse senetlerinin ve hisse senetlerinin değerindeki yıllık artış üzerinden ödeyecekleri bir vergi getirerek, en zengin Amerikalılar ile diğer herkes arasındaki büyüyen uçurumun üstesinden gelmeyi önerdiler . Şu anda, vergi yalnızca kazançlar “gerçekleştiğinde” ödenir, yani hamil yalnızca hisse senedini satıp kârı kaydettirdiğinde ödeme yapar.

Senato finans komitesi başkanı Oregon’dan Demokrat senatör Ron Wyden, ABD’deki en zengin 700 kişiyi etkileyecek önerilen verginin “tıpkı çalışan Amerikalılar gibi milyarderlerin her yıl vergi ödemesini sağlayacağını” söyledi.

Musk’ın anketi hakkında “Dünyanın en zengin adamının herhangi bir vergi ödeyip ödememesi, bir Twitter anketinin sonuçlarına bağlı olmamalı” dedi.

Anket sonucundan sonra Tesla hisseleri neden düştü?
Oy kullanan 3,5 milyon kişinin yaklaşık %58’i Musk’ın hisseyi satması gerektiğini söyledi. Sonuç Pazar gecesi açıklandı (piyasa kapalıyken), ancak Tesla’nın hisseleri Pazartesi günü piyasa öncesi işlemlerde %7 düştü, ardından yaklaşık %5 e kadar toparlandı.

Musk, “her iki sonucu da kabul etmeye hazır” olduğunu söylediği sonuca uyacağını tweetledi.

Cuma günkü kapanış fiyatına göre yaklaşık 208 milyar dolar değerinde olan Tesla hisselerinin yaklaşık %17’sine sahip. Devam ederse ve tek seferde onda birini satarsa, fiyatı pekâlâ aşağı çekebilir. Ancak bu olası değildir, şirket patronları genellikle, hisselerin belirli bir süre boyunca küçük partiler halinde kendi adlarına satıldığı sözde kar komisyonculuğu kullanır. Bu, satışın zamanlamasında içeriden öğrenilen bilgilerden yararlandıkları iddialarından kaçınabilecekleri anlamına gelir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/borsmetrecomtrFacebookTwitterWhatsAppMessengerLinkedInCopy LinkEmailPaylaş

Etiketler:
0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster