1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Elon Musk 44 milyar dolarlık Twitter anlaşmasını feshetti!

Elon Musk 44 milyar dolarlık Twitter anlaşmasını feshetti!

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, dün yaptığı açıklamada Twitter satın alımını çeşitli ihlaller nedeniyle feshettiğini açıkladı.

Geçtiğimiz Mart ve Nisan ayında Tesla ve SpaceX’in başarılı CEO’su Elon Musk, Twitter’ı satın alma girişimleriyle gündeme geldi. İlk olarak şirketin yüzde 9’luk bir hissesini, daha sonra ise tamamını almak için yönetim kurulu ile el sıkıştı.

Fakat zaman içerisinde birçok noktada anlaşamayan 2 tarafın bağları kopma noktasına kadar geldi. Dün itibariyle de Musk tarafından yapılan açıklamayla birlikte anlaşmanın tamamen feshedildiği ortaya çıktı. Twitter hisseleri ise yüzde 6’dan fazla düşüş yaşadı.

Elon Musk, Twitter anlaşmasını ihlaller nedeniyle feshetti!

Elon Musk, paylaşım yaparken sosyal medya platformları arasından en çok Twitter’ı tercih ediyor. Özellikle buradan yaptığı kripto paralarla ilgili paylaşımlarla gündeme gelen Musk bir süre önce platformun hissedarı oldu.

ABD Menkul Kıymetler Borsası Güvenlik ve Değişim Komisyonu’na göre Elon Musk, 14 Mart 2022‘de Twitter Inc’den yüzde 9,2’lik pasif hisse aldı. Dosyada Musk’ın 73.486.938 ortak hisseye sahip olduğu açıklanırken, bu gelişmenin ortaya çıkması sonrası Twitter hisselerinde gözle görülür bir artış yaşandı.

Fakat Twitter kendisini yönetim kurulunda istemediğini dile getirdi. Bunun üzerine Musk, şirketin ve hissedarlarının reddedemeyeceği 44 milyon dolarlık bir teklif yaparak tamamını satın alma girişimini başlattı.

Bu süreç iki taraf içinde oldukça zorlu geçti. Zira bir adım ileri, iki adım geri şeklinde gidildi. Özellikle Musk, Twitter’ın kendisiyle paylaştığı verilerin doğru olmadığını öne sürdü. Bunun başında ise spam/bot hesap sayısının kendisine yüzde 5 oranında olduğunun söylenmesi yer aldı. Zira Musk’ın özel araştırmasına göre gerçek sayı bunun 4 katı kadar.

Bu nedenle satın alım süreci askıya alındı. Musk ise şirketten asıl verileri paylaşmasını talep etti. Aksi takdirde anlaşmanın geçersiz olacağını söyledi. Fakat istediğini elde edememiş olacak ki bugün itibariyle satın alım sürecini Twitter tarafından gerçekleştirilen ihlaller nedeniyle feshedildiğini açıkladı.

İçerideki yüzde 9.2’lik hissesinin akıbeti hakkında bir bilgi paylaşılmadı. Fakat 44 milyar doları cebinde tutarak aktif bir kullanıcı olduğu günlere geri dönecek. Tabii eski ABD Başkanı Trump’ın Truth Social’ı gibi kendi platformunu kurmayı da düşünüyor olabilir.(shiftdelete)

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
twitter twitter

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap