1. Ana Sayfa
  2. Genel

Dolara karşı görülmemiş yöntem! Bu ülke yüzlerce altın para bastı !

Dolara karşı görülmemiş yöntem! Bu ülke yüzlerce altın para bastı !

Dolara karşı görülmemiş yöntem Afrika ülkesi Zimbabve, dolara karşı yerli para birimini güçlendirmek için altından madeni para bastı.

Dolara karşı görülmemiş yöntem Bu ülke para birimini güçlendirmek için altından madeni para bastı.

Her biri 31,1 gram olan 2 bin altın para bankalara dağıtılırken, yüksek enflasyon nedeniyle halkın yerel para birimini kullanmaktan kaçınması üzerine basılan paraların ticaretteki likit ihtiyacını karşılaması bekleniyor. Banka ya da ev tutulabilen altın paralara üretim maliyeti olarak yüzde 5’lik bir pay daha eklendiği ifade edildi.

Zimbabve, dolarla mücadele için ‘altın para’ bastı. Zimbabve Merkez Bankası, her biri bir ons (31,1 gram) altın içeren 2 bin altın paranın bankalara dağıtıldığını duyurdu.

TİCARETTEKİ LİKİT İHTİYACINI KARŞILAMASI BEKLENİYOR

Yüksek enflasyondan ötürü halkın yerel para birimini kullanmaktan kaçındığı ülkede, yeni altın paraların ticaretteki likit ihtiyacını karşılaması bekleniyor.

ÜRETİM MALİYETİ OLARAK YÜZDE 5’LİK PAY EKLENDİ

İsteyenlerin bankada ya da evde tutabileceği altın paralar, Zimbabve’de üretiliyor. Paralara kendi değerleri dışında üretim maliyeti olarak yüzde 5’lik bir pay daha eklendi.

Dolara karşı görülmemiş yöntem! Bu ülke yüzlerce altın para bastı ! 1

FAİZ YÜZDE 200’E ULAŞTI

Faiz oranlarının yüzde 200’e ulaştığı ülke, enflasyondan ötürü yıllardır paradan sıfır atmak ya da yeni banknotlar basma yoluna başvuruyordu. Zimbabve, 2020 yılında 19 ton, 2021 yılında ise 30 ton altın üretimi yapmıştı.

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
dolara karşı

dolara karşı

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
Dolara karşı görülmemiş yöntem! Bu ülke yüzlerce altın para bastı ! 2

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap