1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Dijital Türk Lirası pilot uygulaması sahaya çıkmaya hazırlanıyor!

Dijital Türk Lirası pilot uygulaması sahaya çıkmaya hazırlanıyor!

Dijital Türk Lirası pilot uygulaması sahaya çıkmaya hazırlanıyor! TCMB’nin HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK BİLGEM ortaklığıyla Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi devam ediyor.

Dijital Türk Lirası pilot uygulaması sahaya çıkmaya hazırlanıyor!

Protokolü yaklaşık 1 yıl önce imzalandı. Şimdi pilot uygulama bekleniyor. Proje Merkez Bankası, HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK BİLGEM ortaklığıyla yürütülüyor.

HAVELSAN  Dijital Türk Lirası’nın güvenliğinden sorumlu olacak. Hayata geçmeden önce ilk olarak siber güvenlik testleri yapılacak. Bu kapsamda saldırı tespiti, olay izleme ve analiz, zafiyet denetimi, güvenlik analizi, sızıntı algılama, sızma testleri olacak.

Proje kapsamında, geliştirme, test, simülasyon ve iş takip araçlarının proje paydaşlarının kullanımına sunulacağı ortam HAVELSAN sunucuları üzerinde yer alacak.

Dijital Türk Lirası pilot uygulaması sahaya çıkmaya hazırlanıyor! 1

Nijerya ve Bahamalar, Merkez Bankası Dijital Para birimlerini (Central Bank Digital Coin-CBDC) hayata geçiren ilk ülkeler olurken Çin, Rusya gibi ülkeler pilot çalışmalarını başlatmış durumda. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerse henüz araştırma aşamasında.

CBDC’leri izleyen Washington merkezli bağımsız bir kuruluş olan Atlantic Council’e göre, Nisan 2022 itibariyle 91 ülke bir CBDC’leri gündeme aldı.

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap