1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Commonwealth Bank, 6.5 milyon Avustralyalı için kripto işlemlerine izin verecek

Commonwealth Bank, 6.5 milyon Avustralyalı için kripto işlemlerine izin verecek

CBA, bankacılık uygulamasında Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin dahil olmak üzere 10 kripto varlığını destekleyeceğini belirtti.

Commonwealth Bank of Australia (CBA), CommBank uygulamasının 6,5 milyon kullanıcısı için kripto alım satım hizmetleri başlatmaya hazırlanıyor.

CBA, Avustralya’da kriptoyu destekleyen ilk banka olacak ve Blockchain Australia, National Australia Bank (NAB), Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu (ANZ) ve Westpac dahil olmak üzere diğer ‘dört büyük’ ​​bankanın bu gelişmeyi takip etmesinin “kaçınılmaz” olduğunu söylüyor.

CBA, kripto hizmetlerini başlatmak için Gemini kripto borsası ve blockchain analiz firması Chainalysis ile ortaklık kurdu . Banka, 2022’de tam hizmeti sunmadan önce, önümüzdeki haftalarda sınırlı sayıda müşteri için bir pilot uygulama başlatacak.

Bu aşamada Bitcoin ( BTC ), Ethereum ( ETH ), Bitcoin Cash ( BCH ) ve Litecoin ( LTC ) ile on kripto varlığı bankacılık uygulamasında desteklenecek .

Blockchain Australia CEO’su Steve Vallas, Avustralya’daki dört büyük bankanın “finansal hizmetler hedefi olarak ulusal ve uluslararası itibarımızı desteklediğinden” bu hareketin “olağanüstü derecede önemli” olduğunu söyledi. “Bunun yerel dijital varlık sektörü katılımcılarına sağladığı güven, bu sinyalin dünyaya Avustralya’nın kripto para birimi ve dijital varlık benimsemesi için bir hedef olması gerektiği konusunda gönderdiği etkiyle gölgede kalacak.”

Vallas, kriptonun hızlı büyümesinin ve benimsenmesinin, büyük bankaların görüşüne göre “bekle ve gör yaklaşımını sürdürme riskini” “hareketsizlik” ve geride kalma riskine kaydırdığına inanıyor. Vallas, diğer büyük Avustralya bankalarının kendi kripto hizmetlerini başlatmasının sadece bir zaman meselesi olduğuna inanıyor.

“Diğer bankaların da davayı takip etmesi kaçınılmaz. Lisanslama gibi konuların endüstri ve hükümetler tarafından doğrudan ele alınmasıyla birlikte yerel düzenleyici ortamdaki netlik ortaya çıkıyor. Eylem ve katılımın önündeki engeller kaldırılıyor” dedi.

Yerel kripto borsası BTC Markets’in CEO’su Caroline Bowler, Vallas’a benzer duyguları yineledi ve “ülkedeki en büyük bankanın izin vermesiyle birlikte, taşkın kapaklarının artık geleneksel finanstan daha fazla iştah için açık olduğunu” belirtti.“CBA’nın hamlesi heyecan verici ve kaçınılmaz. Kripto için bir başka ‘kırmızı harfli gün’ daha ve sanki Avustralya aniden liderliği bıraktı. Tüm bu süre boyunca yetişmeye çalışıyor olarak lanse edildik, ancak şimdi en büyük bankamızla küresel olarak liderlik pozisyonuna geçiyoruz.”

Gemini Küresel İş Geliştirme Başkanı Dave Abner, firmasının dünyanın önde gelen kripto hizmetlerini başlatmak için CBA ile çalışmaktan “gurur duyduğunu” söyledi.

“Dijital varlıkların uluslararası düzeyde katlanarak büyümesi, Gemini’nin kurumsal düzeydeki güvenlik ve proaktif düzenleyici yaklaşımıyla birleştiğinde, bu ortaklığı Avustralya ve dünyadaki bankalar ve finansal platformlar için yeni bir standart belirleyecek şekilde konumlandırıyor” dedi.

Bununla birlikte, Avustralya kripto borsası Independent Reserve CEO’su Adrian Przelozny, bankanın denizaşırı bir firmayla ortak olmasından duyduğu endişeyi dile getirirken, CBA’nın ortaklığından herkes memnun değildi .

“CBA’nın denizaşırı bir oyuncuyla gitmesi ve yerel oyuncularla hiç ilişki kurmaması hayal kırıklığı yarattı. Şimdi diğer Avustralya bankalarına ulaşacağız” dedi.

ANZ herhangi bir sorumluluğu reddederken, banka ona bir banka hesabı için yeniden başvurma şansı vererek bankanın kriptoya iki ila üç yıl öncesine göre daha açık olduğunu öne sürdü. 

Bugünkü haberler hakkında yorum yapan Flynn, Avustralya’daki kripto ortamının hızla değiştiğini söyledi: “Avustralya Bitcoin alanında aniden birçok şey oluyor; Senato soruşturması, ANZ’nin şikayetimde yanıtlanması gereken yasal bir insan hakları sorusunu kabul etmesi, AUSTRAC’ın geçen Cuma günü bankacılıktan arındırma konusundaki olağanüstü açıklaması ve şimdi CBA’nın dijital para birimi planları açıklanıyor.”

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/borsmetrecomtrFacebookTwitterWhatsAppMessengerLinkedInCopy LinkEmailPaylaşFacebookTwitterWhatsApp

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap