Çin’in Dev Petrol Şirketi ABD’nin radarına girdi!

Çin’in en büyük üçüncü petrol şirketi, tartışmalı Güney Çin Denizi sularında yıllarca açık deniz sondajına katıldıktan sonra, Hong Kong’da listelenen biriminden büyük çıkışları tetikleyebilecek bir ABD kara listesiyle karşı karşıya.

Reuters’ın bildirdiğine göre, ülkenin en büyük derin deniz araştırmacısı olan China National Offshore Oil Corp., Çin ordusunun sahip olduğu veya kontrol ettiği şirketler listesine eklenecek dört şirket arasında yer alıyor.

CNOOC, China National Petroleum Corp. ve Sinopec olarak da bilinen China Petrochemical Corp.’tan sonra Çin’in devlete ait üç büyük petrol ana şirketinin en küçüğüdür. CNOOC’un Güney Çin Denizi’ndeki operasyonları tartışmalara yol açtı çünkü Çin, sınırlarından çok uzaktaki sularda ve Vietnam ve Filipinler gibi ülkelerin 200 mil içinde sondaj hakkı talep ediyor.

Başkan Donald Trump, bu ay ordunun sahip olduğu veya kontrol ettiği Çin şirketlerine Amerikan yatırımlarını yasaklayan bir emir imzaladı. Cnooc Ltd. Pazartesi günü % 12 kadar düştü.

CNOOC ayrıca ABD petrol ve gaz sahalarının sahibidir, Exxon Mobil Corp. gibi şirketlerle uluslararası projelerde ortaktır ve Amerikan teknolojisi ve ekipmanını kullanır.

CNOOC, Hanoi liderlerinin Exxon Mobil ve OAO Gazprom gibi şirketlere vermiş olduğu Vietnam açıklarındaki blokları keşfetmeye yabancı sondajcıları davet ettiği 2012 yılından bu yana Güney Çin Denizi’ndeki bölgesel anlaşmazlıkların merkezinde yer alıyor. 2014 yılında ülkeler, birbirlerinin teknelerinin, Paracel Adaları yakınlarındaki bir CNOOC petrol sondaj kulesi dahil olmak üzere, sıkıştırılmış gemilere sahip olduğuna dair suçlamalarda bulundu.

Filipinler, Ekim ayında, ülkenin tartışmalı sularla ilgili Daimi Tahkim Mahkemesi’ne dava açtığı 2015’ten bu yana ilk kez Güney Çin Denizi’nde petrol aramalarına yeniden başladı. Yeniden başlatma, Manila ve Pekin’in ortak keşif için bir çerçeve anlaşmasına varmasının ardından geldi. Filipinli firma PXP Energy Corp., CNOOC ile böyle bir ortaklık için görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

(paraajansi.com.tr)

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster