1. Ana Sayfa
  2. Genel

Bu şirketten temettü kararı geldi sonuç ne?

Bu şirketten temettü kararı geldi sonuç ne?

Bu şirketten temettü kararı geldi şirket ne kararı aldı? Temettü nedir? İşte tüm detaylar haberimizde…

Bu şirketten temettü kararı geldi sonuç ne?

GEZİNOMİ SEYAHET TURİZM TİCARET A.Ş. GZNMI şirketinin yaptığı KAP açıklamasına göre;

Yönetim Kurulumuzun 28.04.2022 tarihli kararına istinaden, Şirketimiz, TFRS’ye uygun olarak hazırlanan 2021 yılı finansal tablolara göre 17.522.182,00 TL Net Dönem Kârı elde etmiştir. Vergi Usul Kanunu (VUK) hükümlerine uygun olarak tutulan kayıtlara göre Net Dönem Karı ise 21.599.995,82 TL’dir.

Yasal Kayıtlara göre elde edilen 21.599.995,82 TL Net Dönem Kârından 1.079.999,79 TL Genel Kanuni Yedek Akçe (1.Tertip) ayrılması, kalan 20.519.996,03 TL’nin tamamının Olağanüstü Yedek olarak ayrılması;

SPK’ya Göre hazırlanan finansal tablolara göre ise, 17.522.182,00 TL Net Dönem Kârından 1.079.999,79 TL Genel Kanuni Yedek Akçe (1.Tertip) ayrılması, kalan 16.442.182,21 TL’nin Olağanüstü Yedek olarak ayrılması; 13 Haziran 2022 tarihli Olağan Genel Kurul Toplantısında, oy kullanmaya haiz ortakların fiziki ortamda toplantıya katılanların oybirliği ile kabul edilmiştir.

Bu şirketten temettü kararı geldi sonuç ne? 1

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, kar payı dağıtımı yapılmadan en az 2 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, kar payı verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt kar payı miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen kar payı ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli kar payı yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen kar payı dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
temettü yok

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap