1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Bu şirketler 10 yıldır düzenli temettü ödüyor!

Borsa İstanbul'da yatırım yapanların ilgilendiği ve bilmesi gereken konuların başında temettü ve şirketlerin temettü politikası öne çıkıyor. Yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biri olan temettü ödemesinde bu şirketler 10 yıldır düzenli temettü ödüyor!

Bu şirketler 10 yıldır düzenli temettü ödüyor!

Borsa İstanbul’da yatırım yapanların ilgilendiği ve bilmesi gereken konuların başında temettü ve şirketlerin temettü politikası öne çıkıyor. Yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biri olan temettü ödemesinde bu şirketler 10 yıldır düzenli temettü ödüyor!

Bu şirketler 10 yıldır düzenli temettü ödüyor! Yatırımcılar dikkat bu şirketler temettü ödemesinde öne çıkıyor.

10 yıldır düzenli temettü

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, kar payı dağıtımı yapılmadan en az 2 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz. Temettü veriminde ilk 20

Merak edilen bir diğer konu da, kar payı verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt kar payı miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

10 yıldır düzenli temettü

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen kar payı ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli kar payı yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen kar payı dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

Nakit temettü alabilmeniz için temettünün dağıtılacağını gün hesabınızda hisse senetlerinin bulunması gereklidir. Alacağınız nakit miktar, şirketin önceden açıkladığı hisse başına net temettü tutarına ve elinizde bulunan hisse senedi adedine bağlıdır. Örnek olarak X şirketi hisse başına 1 TL net temettü ödeyeceğini açıkladı ve portföyünüzde X hissesinden 3.000 adet var. 3.000 TL’niz temettü ödeneceği tarihten iki gün sonra hesabınıza geçecektir. Temettünün dağıtılacağının açıklandığı tarihte hisse senedi fiyatı ödenen temettü miktarı kadar düşer

Temettü Verimi Nedir?

Şirketlerin dönem içinde elde ettiği kazançtan verdiği kâr payı temettü olarak isimlendirilir. Temettü verimi ise şirketlerin hisse senedi fiyatlarına göre ne kadar temettü dağıttığını belirleyen oranlardır. Özellikle herhangi bir hissenin temettü verimliliği, borsada temettü yatırımı yapmayı düşünen kişiler için başlıca araştırma konuları arasında yer alır.

Temettü Verimliliği Nasıl Hesaplanır?

Temettü verimi, hisse başına düşen kâr payı oranının hisse fiyatına bölünmesi yoluyla hesaplanan bir verim oranıdır. Şirketler için oldukça önemli olan temettü verimi hesaplarında dikkat edilmesi gereken birkaç faktör bulunur. Bunlardan ilki, hisse senedi fiyatının, güncel fiyatlar temel alınarak değil, maliyeti oluşturan rakamlar temel alınarak hesaplanması gerektiğidir. Ayrıca temettü verimi hesaplaması yaparken, hisse senetlerine verilen temettü miktarını, hisse senedi fiyatına bölebilirsiniz.

Bu yüzden yatırımcıların temettü verimliliği oranı birbirinden farklı olabilir. Şirketlerin temettü verimliliği karşılaştırmalarında ise temel alınan hisse fiyatı, çoğunlukla yıl başındaki fiyat veya hesaplama yapılan tarihe dek oluşan ortalama fiyattır. Temettü verimliliği hesaplama işleminin sonucunda ise sahip olunan hisseden senelik yüzde kaç oranda temettü alındığını tespit edebilir ve şirketlerin verimliliklerini karşılaştırarak yatırımlarınızı şekillendirebilirsiniz.

(Dağıtılan Temettü Tutarı / Piyasa Değeri)100 veya (Hisse Başına Temettü / Hisse Fiyatı)100 formülü ile hesaplanır.

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Öncü haberciliğin adresi Borsametre…

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
10 yıldır düzenli temettü 10 yıldır düzenli temettü

.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap