1. Ana Sayfa
  2. Genel

Bu şirket temettü dağıtmayarak yatırımcısını üzdü!

Bu şirket temettü dağıtmayarak yatırımcısını üzdü!

Bu şirket temettü yok dedi! Yatırımcıları üzgün… Şirket KAP’a yaptığı açıklama ile temettü dağıtmayacağımı duyurdu. Şirket tarafından KAP’a yapılan açıklamanın detayları…

Bu şirket temettü yok dedi! Yatırımcıları üzgün

GOODYEAR Lastikleri T.AŞ. GOODY şirketinin KAP’a yaptığı açıklama şu şekilde;

Goodyear Lastikleri T.A.Ş.’nin 13.04.2022 tarihinde gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında; Goodyear Lastikleri T.A.Ş. Yönetim Kurulu’nun 14.03.2022 tarihli kararıyla; gerek içinde bulunduğumuz küresel ve ulusal ekonomik şartlar, gerekse işletme sermayesi yönetiminde sürdürdüğümüz ihtiyatlı yaklaşımımız doğrultusunda; 2021 yılı faaliyetleri sonucunda Sermaye Piyasası Kurulu (“SPK”) düzenlemelerine göre oluşan 367.465.078,00 TL net dönem karından; 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 519/1 maddesinde öngörülen yasal kayıtlarda yer alan net dönem karının %5’i olan 11.916.433,19 TL’nin genel kanuni yedek akçe olarak ayrılmasının ve SPK’nın kar dağıtımına ilişkin düzenlemelerine uygun olarak, dağıtılabilir net dönem karından ortaklara kar payı dağıtılmaması önerisi oy çokluğuyla onaylanmıştır.

bu şirket temettü dağıtmayarak yatırımcısını üzdü! 1

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, kar payı dağıtımı yapılmadan en az 2 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, kar payı verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt kar payı miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen kar payı ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli kar payı yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen kar payı dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png
rekor temettü

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap