1. Ana Sayfa
  2. Genel

Bu şirket kar etmesine karşın temettü dağıtmayacak!

Bu şirket kar etmesine karşın temettü dağıtmayacak!

Bu şirket temettü dağıtmayacak! Yatırımcıları üzgün… Şirket KAP’a yaptığı açıklama ile temettü dağıtmayacağımı duyurdu. Şirket tarafından KAP’a yapılan açıklamanın detayları…

Bu şirket temettü dağıtmayacak! Yatırımcıları üzgün.

MLP SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş. MPARK şirketini yaptığı KAP açıklamasına göre;

Yönetim Kurulu’muzun 08.03.2022 tarih ve 2022/5 nolu, kâr payı dağıtılmaması yönündeki teklif 27 Nisan 2022 tarihinde yapılan 2021 yılı Olağan Genel Kurulu’nda onaylanmıştır.

Aşağıda onaylanan kararın detaylarını bulabilirsiniz:

Şirketimiz’in 01 Ocak 2021 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında icra ettiği faaliyetleri neticesinde

1. Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-14.1 sayılı “Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliği” hükümleri uyarınca hazırlanmış olan bağımsız denetimden geçmiş TFRS konsolide mali tablolarına göre 355.209.000,00 TL Net Dönem Kârı oluşmaktadır.

2. Vergi Usul Kanunu, Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi Kanunları hükümleri uyarınca yapılan hesaplamalar sonucunda ise yasal kayıtlarımızda 168.673.159,51 TL Net Dönem Kârı oluşmaktadır.

3. Şirket’in mali yapısının güçlendirilmesi ve finansal esneklik kabiliyetinin daha da artırılması amacıyla, 2021 yılı hesap dönemi Net Dönem Kârı dağıtılmayarak, Geçmiş Yıllar Kârları hesabına aktarılacaktır.

Bu şirket kar etmesine karşın temettü dağıtmayacak! 1

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, kar payı dağıtımı yapılmadan en az 2 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, kar payı verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt kar payı miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen kar payı ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli kar payı yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen kar payı dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borsametre-logo.png

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap