BTC Dominance Bitcoin ve Altcoinlerin İlişkisi

TC Dominance Bitcoin ve Altcoinlerin İlişkisi Kripto para piyasasında gerek spot olarak, gerekse kaldıraçlı olarak alım-satım işlemi yapan herkes BTC Dominance, Bitcoin ve Altcoinlerin ilişkisi ne olduğunu bilmek zorundadır. Aksi takdirde piyasada para kazanması zor olur. Her piyasanın kendine has dinamikleri olduğu gibi, kripto para piyasasının da kendine has dinamikleri vardır.

Kripto para piyasası tamamen BTC Dominance, Bitcoin ve Altcoinlerin ilişkisi üzerine kurulmuştur. Bütün altcoinleri USD üzerinden alıp satabileceğimiz gibi, BTC üzerindende alıp satabiliyoruz. Bu durumda BTC Dominance dediğimiz bir etkeni karşımıza çıkarıyor. Çünkü piyasanın ezici hakimiyeti, kripto paraların aynı zamanda babası olan Bitcoin elindedir. BTC Dominance ve Bitcoin fiyatı, piyasayı doğrudan etkilemektedir.

BTC Dominance Nedir?

BTC Dominance, Bitcoin ve Altcoinlerin İlişkisi ne olduğunu anlamak için, BTC Dominance Nedir? Önce bunu öğrenmek lazımdır. BTC Dominance, Bitcoin’in kripto para piyasasındaki payıdır. Yani %100’lük olan kripto para piyasasının belli bir yüzdesi Bitcoin olarak tutulmaktadır.

Bu makaleyi yazmış olduğum 1 Mayıs tarihinde CoinMarketCap verilerine göre kripto para piyasasının toplam değeri 2 trilyon 185 milyar 576 milyon civarındadır. Bu değerin 1 trilyon 72 milyar 92 milyon civarı ise Bitcoin’e aittir. Yüzdesel olarak bu oran %50.15’e denk gelmektedir. Yani 2 trilyon 185 milyar 576 milyon civarındaki kripto para piyasasının %50.15’i Bitcoin’dir.

BTC Dominance Bitcoin ve Altcoinlerin İlişkisi

Eğer BTC Dominance ve Bitcoin yükselirse, altcoinler düşer. Bunun sebebi ise, altcoinlerden Bitcoin’e para akışı olduğu içindir.

Eğer BTC Dominance yükselirken Bitcoin düşerse, altcoinler hızlı düşüş yaşarlar. Bunun sebebi ise, Bitcoin piyasanın ezici hakimiyetini elinde bulundurmaktadır. Bitcoin düşerken, BTC Dominance arttığı zaman, altcoinler buna karşı kolay kolay direnç gösteremezler.

Eğer BTC Dominance yükselirken Bitcoin stabil hareket ediyorsa, altcoinlerde genellikle stabil hareket ederler. Eğer BTC Dominance düşüyor ama Bitcoin yükseliyorsa, altcoinler hızlı yükselişler yaşarlar. Bunun sebebi ise, Bitcoin’den altcoinlere para akışı olduğu içindir.

Eğer BTC Dominance düşerken Bitcoin’de düşüyorsa, altcoinler ya düşerler ya da stabil kalırlar. Böyle bir durumda altcoinlerin BTC paritelerine bakmak ve analiz etmek gerekir. Eğer BTC Dominance düşüyor ve Bitcoin fiyatı stabil kalıyorsa, altcoinler yükseliş yaşarlar.

(kaynak: Kriptosahili.com)

Etiketler:
0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster