Borsa’da ilk! Işıklar Holding’den milyonluk kripto para yatırımı

Işıklar Holding ve Işıklar Ambalaj (#IEYHO) kripto para yatırımlarını KAP’a bildirdi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP’a yapılan açıklamaya göre finansal yatırım adı altında Işıklar Holding A.Ş. ve Işıklar Ambalaj (#IEYHO)’31.12.2020 tarihi itibarıyla hesaplarında bulunan kripto paraların tutarı 103.019.248 TL olduğu belirtilmiştir. Bu tutarın detayları şu şekildedir: 

Işıklar Holding A.Ş.’nin aktifindeki kripto paraların cinsi, miktarı ve parasal karşılıkları:

CİNSİ MİKTARI PARASAL KARŞILIĞI
#BTC BitCoin 0,1776 adet 39.891 TL
#ETH Ethereum 0,0075 adet 43 TL
#INO InoCoin 1,5123 adet 57 TL
#ISIKC IşıklarCoin 1.000.000 adet 5.394.705 TL

Işıklar Işıklar Ambalaj Pazarlama A.Ş.’nin aktifindeki kripto paraların cinsi, miktarı ve parasal karşılıkları:

CİNSİ MİKTARI PARASAL KARŞILIĞI
#BTC BitCoin  0,3726 adet 83.690 TL
#INO InoCoin 2.608.824 adet 97.500.862 TL

Bitcoin Nedir?

2008 krizi sonrası Satoshi Nakamato adlı kişi ya da kişiler uçtan uca elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin’e dair teknik yazılarını yayınladılar. Böylece Bitcoin merkezsizleştirilmiş, üçüncül müdahalelere karşı korumalı kripto para birimi olarak ortaya çıktı. 2009 yılında halka açık ağ olarak kullanıma girdi. Sonrasında Bitcoin, ilk başarılı kripto para olarak “1. nesil blockchain” olarak adlandırıldı.

Dağıtık yapısı sayesinde çok kısa bir sürede günümüz finansal düzenine karşı yükselişe geçti. Bitcoin ağına giren işlemlerin takip edilmesi mümkün iken, işlemi gerçekleştiren kişinin kim olduğunu bulmak olanaksızdır. Bitcoin Blockchain ağında onaylanan işlemler, zincir yapısından dolayı geri döndürülemez ve bu işlemler değiştirilemez.

Düzenlemeye ya da kontrole tabii tutulamadığı için Bitcoin’in değeri sıfır noktasından, binlerce dolara kadar yükselmiştir. Bitcoin’in yükselişinin ardından birçok kripto para birimi daha ortaya çıkmıştır. Bu para birimlerine “alternative coin”, bir diğer değişle “alt coin” denmektedir. Alternatif kripto para birimleri yaratılırken çeşitli noktalarda farklı özelliklere sahip olarak rekabet avantajından yararlanılmış ve yeni market tipleri ortaya çıkmıştır. Bu farklılıklara üretilebilecek maksimum para miktarı, algoritma, blockchain alt türleri (özel/paylaşımlı, izinli/izinsiz mutabakat) örnek olarak verilebilir.

Bitcoin blockchain platformunda üretilebilecek maksimum Bitcoin miktarı 21 milyon adettir. Bitcoin uçtan uca, adresten adrese transfer imkanı sağlamaktadır, ayrıca blok üretim süresi yaklaşık 10 dakikadır.

Bitcoin adresleri kullanıcıların platform üzerindeki kimlikleridir. İşlemi yapan şahısla ilişkilendirilemezler ve bu adreslerin anahtarları kaybedildiğinde adresler üzerinde hak iddia edilemez.

Geçtiğimiz günlerde Japonya Merkez Bankası’da kripto paralar üzerine çalışma başlatmıştı;

Japonya, bir yıl süren bir dijital yen çalışmasında ilk adımı attı. Yapılan açıklamada, “İlk aşamada banka, CBDC sistemi için bir test ortamı geliştirmeyi ve ihraç, dağıtım ve itfa gibi bir ödeme aracı olarak CBDC’nin temelini oluşturan işlevler üzerinde denemeler yürütmeyi planlamaktadır.” denildi.

İlk aşamanın önümüzdeki yılın Mart ayına kadar devam edeceği ve sonrasında bankanın CBDC’nin çeşitli işlevlerinin ayrıntılı bir değerlendirmesini yapacağı kaydedildi.

Özellikle koronavirüs salgını, tüm dünyada dijital para çalışmalarının hızlanmasını beraberinde getirdi. Toplumlar fiziksel temasın olmadığı ödeme yöntemlerine ilgi gösterirken başta Çin olmak üzere dünyanın pek çok ülkesi, dijital para üzerinde önemli bir ilerleme kaydetti. Türkiye de bir dijital para üzerinde çalışıyor ve ilk testlerin bu yılın ikinci yarısında yapılması hedefleniyor.

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS), bu yılki bir araştırması, merkez bankalarının yüzde 86’sının CBDC’lerin potansiyelini aktif olarak araştırdıklarını, yüzde 60’ının teknolojiyi denediğini ve yüzde 14’ünün ise pilot projeler uyguladığını ortaya koydu.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz.

Paraajansı

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster