Borsada halka arz kuralları değişti

Borsa İstanbul un açıklaması şöyle;

Payları Borsada ilk defa işlem görecek olan ortaklıkların Borsada halka arzında sabit fiyatla ve değişken fiyatla talep toplama olmak üzere iki talep toplama yöntemi bulunmaktadır. Bu talep toplama yöntemlerinde, dağıtım aşamasına girecek emirlere ve dağıtım zamanına ilişkin aşağıdaki kurallar getirilmiştir.

Yatırım kuruluşları tarafından, birden fazla hesabı bulunan yatırımcıların taleplerinin yatırımcı bazında konsolide edilerek tek hesaptan iletilmesi gerekmektedir.
Talep toplama aşamasında iletilen tüm emirler Borsa tarafında MKK sicil numarası kullanılarak yatırımcı bazında tekleştirilip dağıtıma konu edilecektir.
Aynı veya farklı aracı kurumlardan iletilecek ancak aynı MKK Sicil Numarasına sahip olan yatırımcı emirlerinden, sadece fiyat ve zaman önceliği kuralına göre önceliğe sahip ilk emre dağıtım yapılacaktır. Aynı MKK sicil numarasına sahip mükerrer girilen diğer emirler dağıtıma konu edilmeyecektir.
Talep toplamanın sona erdiği an itibariyle MKK sicil numarası bulunmayan hesaplardan iletilen emirler dağıtıma konu edilmeyecektir. Emirlerin MKK Sicil Numarası bulunan hesaplar aracılığıyla iletilmesinin sorumluluğu emri ileten aracı kuruma aittir.
Birden fazla MKK sicil numarasına bağlı bulunan aracı kurum hesaplarından (müşterek hesap) iletilen emirler dağıtıma konu edilmeyecektir. Emirlerin tek MKK sicil numarasına bağlı yatırımcı hesabından girilmesi gerekmektedir.
Dağıtım süreci talep toplamanın bittiği gün saat 18:15 sonrası başlar.
Dağıtım yapılabileceği tespit edilen her bir emre, mevcut durumda olduğu gibi fiyat ve zaman önceliği kuralına göre sırayla birer lot dağıtım yapılır. İşlemler dağıtım tamamen bittikten sonra gerçekleşir.Borsa İstanbul tarafından halka arzlara yönelik yeni bir düzenlemeye gidildi. En son DNISI Dinamik Isı Yalıtım A.Ş halka arzı sırasında hesap başına çok az hisse senedi verilmesi, artık yatırımcı bazında MKK numarasına göre verilmesine yol açtı.